Son on yıl, sosyal medyanın evrimini birçok cephede gördü. Bununla birlikte, sosyal medyada, endüstriyi yöneten bir avuç güçlü şirketle merkezileşmeden kaynaklanan sansür geliyor.

DeFi ve Tokenizasyon: Sosyal Medya Dünyasını Dönüştürmek

Son on yıl, sosyal medyanın evrimini birçok cephede gördü. Bununla birlikte, sosyal medyada, endüstriyi yöneten bir avuç güçlü şirketle merkezileşmeden kaynaklanan sansür geliyor.

Merkezi olmayan finans veya DeFi, birçok yönden devrimci olarak lanse edildi ve şimdi internetin dokusu olan sosyal medya alanını dönüştürmeye yöneliyor.

Kripto para birimi endüstrisinin tüm hype altında, dünya yavaş yavaş bu sektörün çok sayıda faydasını gerçekleştiriyor. Token ekonomisi kavramı, bu alandan ortaya çıkan böyle bir kullanım örneğidir. Sosyal medya endüstrisine dönüşüm getiren DeFi'nin ve tokenleşmenin kaynaşması hakkında konuşan Framework Ventures’dan Vance Spencer, yakın tarihli bir podcast'te şunları söyledi:

“DeFi, gerçek ürün pazarına uyan ilk kripto alt sınıfı. Geri adım attığımızda, çok uzun vadeli bir vizyonumuz var ve sosyal ağların bir noktada tokenleştirileceği, sosyal medya platformlarına hakim olan algoritmaların açık kaynaklı ve ademi merkeziyetçi olacağı fikrine sahibiz. Ama biz DeFi'yi oraya ulaşmanın ilk adımı olarak görüyoruz. ”

“Sadece geliştiriciler için takım tarafı oluşturmakla kalmıyor, aynı zamanda bu şeylerin gerçekten çalışması için ihtiyacınız olan ilkel ilk sırasını düzenliyorsunuz. DeFi üzerine yaptığımız tez sadece fintech endüstrisinin bir başka alt sınıfı olması ve fintech'teki bir sonraki tüketici uygulamaları dalgasının kripto ile güçlendirilmesi. ”

Facebook’un Libra’sı, bir sosyal medya devine eklenmiş olan ve en sonunda Libra Derneği tarafından yönetilecek olmasına rağmen, en popüler tokenı (başlatılmamış olmasına rağmen) ağızdan ağıza dolaşmaya devam ediyor. Daha yakın zamanlarda, sosyal medya şirketi Uhive dünyanın ilk kripto destekli sosyal ağı olduğunu iddia etti.

Kendi kripto para birimi Uhive Tokenini dahil etmek için sıfırdan inşa edilen tokenlar, platformda birden fazla işlemi kolaylaştırmak için Ethereum blok zinciri üzerine inşa edilmiştir. Resmi açıklamaya göre, "Bunlar, kullanıcılara içeriklerinin sağladığı gelirden pay alma, alan satın alma (ek profiller), alan adlarının yanı sıra Uhive’ın pazarında sunulan mal ve hizmetlerden pay alıyor."

Yerinden yönetim, blockchain teknolojisini kullanıyor. Bu, yalnızca kullanıcılara veri kontrolü sağlamakla kalmaz, aynı zamanda merkezi sistemlerin üretemediği finansal tazminat, içerik yönetimi ve ödeme altyapısı da sağlar.

Kişisel verileri veya mülkiyeti ve merkezi sosyal medya ile birlikte gelen sömürü riski üzerinde kontrol sahibi olmak, kullanıcıların gerçekleştirdiği bir şeydir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ