Bitcoin'in piyasada daha fazla ivme kazanması için 17.000 doların üzerinde kalması gerekiyor.

Bitcoin'in piyasada daha fazla ivme kazanması için 17.000 doların üzerinde kalması gerekiyor.
Litecoin (LTC), Dogecoin (DOGE), Chainlink (LINK) ve diğerleri gibi altcoinler geçen hafta Bitcoin'den daha iyi performans gösterdi.

Altcoinler, daha geniş kripto pazarındaki son toparlanmada bir kez daha açıkça Bitcoin'in liderliğini ele geçirdi. Haftalık grafikte %7'lik artışla Bitcoin şu anda 17.300 dolar civarında seyrediyor.

BTC fiyatı, geçen Çarşamba günü Fed'in faiz oranı artışlarına ilişkin duruşunun yumuşamasıyla 17.000 doları aştı. Geçen hafta Fed başkanı Jerome Powell, Federal Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) faiz oranlarını 75 baz puanlık dört ardışık artışından sonra yavaşlayarak 50 baz puan artıracağını duyurdu.

Şimdiye kadar piyasa bu habere iyi tepki verdi. CoinDesk'e konuşan kripto fon yöneticisi BitBull Capital CEO'su Joe DiPasquale şunları söyledi:

Piyasa, Powell'ın konuşmasına olumlu yanıt verdi. Sürdürülebilir bir toparlanma beklemeden önce Bitcoin'in 17 bin doların üzerinde konsolide olduğunu ve muhtemelen 20 bin doları test ettiğini görmek isteyebiliriz. Olumsuz tarafı, 16 bin dolar önemli bir destek ve bunu kaybettiğimizde Bitcoin'in düşüş eğiliminde olduğunu görmemiz muhtemel.

Bitcoin'den Daha İyi Performans Gösteren Altcoinler

Piyasa rallisinin ortasında, altcoinler açıkça Bitcoin'den daha iyi performans gösteriyor. Bitcoin son yedi günde %7 artarken, aynı dönemde Ether (ETH) fiyatı da yüzde 11 arttı. Dogecoin (DOGE), Polygon (MATIC), Cosmos (ATOM) ve Litecoin (LTC) gibi diğer popüler altcoinler %10-%15 arasında kazanç sağladı.

Cosmos (ATOM) yüzde 4 artışla 10,51 dolardan işlem görüyor. Geçen hafta, kripto para ilk 20 kripto listesine girmeye çalışırken ATOM fiyatı yüzde 8,6'dan fazla arttı. Cosmos, birlikte çalışan merkezi olmayan bir blockchain ağıdır. Cosmos, büyük bir tarafın yardımı olmadan verileri ve belirteçleri paylaşabilen programlanabilir ağlardan oluşan bir ekosistem oluşturmak istiyor.

Litecoin bir kez daha en iyi performans gösterenlerden biri olarak ortaya çıktı ve son 24 saatte yüzde 8,6 arttı. Basın tarihi itibariyle LTC, 5,9 milyar dolarlık piyasa değeriyle 82,82 dolardan işlem görüyor. Zincir üstü veri sağlayıcısı Santiment şunları bildirdi:

Piyasaların geri kalanı nispeten sakinken, Litecoin yalnızca bir saat içinde +%8'lik büyük bir artışla 83 doların üzerine çıktı. 3 hafta önce, @santimentfeed, 4 yılda taşınan en büyük hareketsiz token miktarını ölçtü. $LTC'nin fiyatı o zamandan beri +%47 arttı.


Şu anda büyük birikim gören bir diğer altcoin, kehanet hizmetleri sağlayıcısı Chainlink (LINK). LINK fiyatı geçen hafta yüzde 10,38 arttı ve şu anda 3,8 milyar dolarlık piyasa değeriyle 7,53 dolardan işlem görüyor. Zincir üstü veri sağlayıcısı Santiment'e göre:

Chainlink'in 1K ila 1M $LINK arasında tutan köpekbalığı ve balina adresi, benzeri görülmemiş bir birikim artışı yaşadı. Bu cüzdanlar, sadece 2 ayda toplam 26,8 milyon $LINK (194,3 milyon $) ekledi ve çantalarına %12,8'lik bir jeton artışı getirdi.


DeFi TVL İvme Kazanıyor

Farklı DeFi protokollerinde toplam kilitli değerde (TVL) istikrarlı bir iyileşme var. Veri toplayıcı DeFi Llama, Ethereum'daki en büyük 10 DeFi protokolündeki TVL'nin bir kez daha geri adım attığını belirtti.

Geçen hafta Compound Finance'ın TVL'si yüzde 4,69, Lido'nun TVL'si yüzde 3,69 ve Curve'ün TVL'si yüzde 3 arttı. Merkezi olmayan türev borsası GMX, TVL'sinde %6 artış gördü.

Bildiğimiz gibi, Solana'daki DeFi protokolleri geçen hafta büyük çaplı geri çekilmelerle karşı karşıya kaldı. Bunun nedeni, FTX'in yerel tokenleri FTX'i çökmekten korumak için Solana'daki (SOL) yatırımlarını büyük ölçüde tasfiye etmesiydi. Merkezi olmayan finans (DeFi) piyasası, bu yıl milyarlarca dolar zarara uğratan çok büyük miktarda saldırıyla karşı karşıya kaldı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ