Yerinden yönetim, şimdiye kadar finans dünyasına getirilecek en radikal fikirlerden biridir. Para ve gücün bir avuç kurum etrafında yoğunlaştığı ciddi kusurların ışığında, böyle bir yaklaşım son derece kurtarıcı olabilir.

DeFi

Yerinden yönetim, şimdiye kadar finans dünyasına getirilecek en radikal fikirlerden biridir. Para ve gücün bir avuç kurum etrafında yoğunlaştığı ciddi kusurların ışığında, böyle bir yaklaşım son derece kurtarıcı olabilir. Bitcoin başlangıcı, ademi merkeziyetçiliği çevreleyen fikirleri oldukça yaygın hale getirirken, piyasa değeri açısından ikinci en büyük kripto para birimi bunu Ethereum, finansta yeni bir çağ için yol açacak şekilde tüm ekosistemin yaratılacağı şekilde uygulamaya çalıştı.

DeFi'de, ademi merkeziyetin derecesini çevreleyen sorular hâlâ büyük. Birçok yönden ademi merkeziyetçilik, ekosistemdeki birçok proje için önemli bir ifade haline gelmiştir. Epicenter podcast'in son bölümünde, Centrifuge'daki Token Tasarımcısı Cassidy Daly, token yönetişiminde ve ekosistemin ademi merkeziyetçi yönergelerinde merkezileşme ve DeFi'yi çevreleyen konular hakkında konuştu.

Daly, birkaç DeFi projesini analiz ettikten sonra, birçoğunun gerçekten ademi merkeziyetçi olamadığını vurguladı.

“Bence merkezi olmayanın ne anlama geldiğine dair belirsiz bir tanım olabilir. Bankasız bankadan gerçekten aracıları devralmaya kadar her şey var. ”

Daly'ye göre, ekosistemdeki birçok projenin “dağıtılmış” niteliği oldukça tartışmalı.

 “Bu projelerin çoğu, bugün finansal sistemde var olanı tamamen yeniden yaratıyorlar ve üstte çok fazla değer katmıyorlar. Özellikle, sadece bazı projelerin kontrolünü ele alırken, sözleşmemiz için multisig kullandığımızı söylüyoruz, ancak hala bu multisig'i kontrol eden bir şirketsiniz, aslında merkezi olmayan nedir?

Yılın başlarında, DeFi'de kilitli olan toplam değer 1 milyar doları aşan bir dönüm noktasına ulaşmıştı. O zamandan beri, sayılar istikrarlı bir şekilde düştü ve son Bitcoin fiyat düşüşüyle DeFi, DeFi'nin nabzına göre Şubat ayında sahip olduğu değerin kabaca yarısını elinde tutuyor.

 DeFi gibi projelerde merkezileşmenin arttığını öne süren birçok yorumcu ile güvenlik sorunu da ortaya çıkıyor. DeFi flaş kredi saldırıları ışığında, yakın tarihli bir Arcane raporu, DeFi uygulamalarının bir ölçüde Daly'nin endişelerini yansıtan bir şekilde merkezileştirildiğini vurguladı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ