Akıllı sözleşmelerin kullanımıyla otomatikleştirilen NFT'ler aracılığıyla patentlerin satışı veya lisanslanması, potansiyel alıcılara, satıcılara veya lisans sahiplerine fayda sağlayabilir.

Akıllı sözleşmelerin kullanımıyla otomatikleştirilen NFT'ler aracılığıyla patentlerin satışı veya lisanslanması, potansiyel alıcılara, satıcılara veya lisans sahiplerine fayda sağlayabilir.

Değiştirilemez token’lar veya misli olmayan token’lar olarak Türkçemize çevirebileceğimiz NFT'ler, varlıkların sahipliğinin dijital kayıtlarıdır. NFT'lerle en yaygın olarak ilişkilendirilen varlık türleri, memeler, GIF'ler veya oyun karakterleri veya özellikleri gibi sanat eserleri gibi dijital varlıklardır. Ancak NFT'ler tarafından temsil edilen varlıklar dijital, fiziksel, maddi veya maddi olmayan olabilir. NFT'ler kullanılarak devredilen veya mülkiyeti kaydedilen varlık türlerine örnek olarak spor hatıraları, müzik, sanat eserleri ve gayrimenkul telif hakları verilebilir. Fikri mülkiyet varlıkları ve özellikle, patentlerin mülkiyeti ve mülkiyetinin devri de NFT'ler olarak kaydedilebilir ve devredilebilir.

Gayrimenkulün mülkiyeti bir tapu siciline kaydedilebilir, patentlerin mülkiyeti Amerika Birleşik Devletleri Patent ve Ticari Marka Ofisi'ne (USPTO) kaydedilebilir ve yazılı eserlerin veya müziklerin mülkiyeti Kongre Kütüphanesinde kaydedilebilir.

Koleksiyonlar, video klipler, memeler, dijital avatarlar veya çok soyut olmaları nedeniyle patentlenebilirliğe uygun olmayan icatlar gibi varlık türleri için kayıt sahipliği için benzer sistemler mevcut olmadığından, NFT'leri kullanmanın büyük bir yararı vardır. Bununla birlikte, patentler için USPTO gibi mülkiyeti kaydetmek için mevcut sistemlere sahip varlıklar bile, belirli bir patentin sahibini ve değerini anlamada potansiyel alıcılara, satıcılara veya lisans sahiplerine yardımcı olmak için NFT'lerin kullanılmasından faydalanabilir.

NFT'ler ve blok zinciri teknolojisi

NFT'lerin mülkiyeti, işlemlerin değişmez kayıtlarını ve akıllı sözleşmeler olarak bilinen yazılım kodu aracılığıyla varlıkların mülkiyet transferlerini sağlayan dağıtılmış bir dijital defter olan bir blok zincirine kaydedilir. Blockchain teknolojisi, en çok Bitcoin (BTC) gibi kripto para birimlerini içeren işlemleri kaydetme teknolojisi olarak bilinir.

NFT'lerin bir blok zincirine kaydedilmesi birçok fayda sağlar. Bir blok zincirinde, NFT'ler gibi bilgiler, blok zinciri uygulamasına bağlı olarak belirli bir boyuttaki bir dizi veri bloğuna kaydedilir. Kaydedilecek bilgi miktarı blok zincirinin blok boyutu gereksinimini karşılamak için yeterli olduğunda, blok zincirindeki mevcut blok zincirinin sonuna yeni bir veri bloğu oluşturulur ve eklenir.

Yeni veri bloğu, yeni bloktaki bilgi ve önceki bloğun kriptografik özeti ile ilişkili bir veri kombinasyonundan üretilen, kriptografik karma olarak adlandırılan bir kriptografik kodu içerir. Bu, bir blok zincirinin bloklarındaki bilgileri güvenli hale getirir. Kötü niyetli bir taraf, bir blok zincirinin bir bloğundaki bilgileri değiştirmeye çalışırsa - örneğin, bir NFT'de bulunan bir sahiplik kaydı - bu, ilişkili bloğun kriptografik karma değerinde bir değişikliğe neden olur. Bu değişiklik, kaydedilen bilgilerde yetkisiz değişikliğin bir göstergesini sağlayarak, sonraki veri bloklarındaki kriptografik özetlerde uyumsuzluklara veya değişikliklere yol açacaktır.

ICRYPEX Kripto Para Uygulaması ile Her Yerde Özgürce Alın Satın!

Ayrıca, topluca blok zinciri defteri olarak adlandırılan bir blok zincirindeki veri blokları, merkezi bir konuma kaydedilmez. Bunun yerine, blok zinciri defteri, tipik olarak blok zinciri aracılığıyla bir işlem gerçekleştiren veya zincir üzerinde bir veya daha fazla yeni blok oluşturan kullanıcılar olmak üzere, birden fazla farklı bilgisayar sisteminde kaydedilir. Blok zinciri defteri için tek bir merkezi konumun olmaması, blok zincirine kaydedilen bilgilerin güvenliğini daha da artırır. Kötü niyetli bir taraf, bir blok zincirindeki kayıtları değiştirmek için tek bir bilgisayar sistemini hackleyemez, çünkü bu tek bilgisayar sistemindeki defter, ağdaki diğer bilgisayar sistemlerinde kaydedilen defterlerle eşleşmeyecektir. Örneğin, bir veya daha fazla bloğun kriptografik karma değerindeki bir değişiklik nedeniyle, blok zincirine önceden kaydedilen bilgilerde bir değişiklik olduğuna dair bir gösterge varsa, defterin kaydedildiği farklı sistemlerin birden fazlasının veya tümünün defterleri, hangi sistemin tehlikede olduğunu belirlemek için karşılaştırın. Bu nedenle, patentler gibi varlıkların mülkiyetini, atamalarını ve önceki satışlarını veya lisanslarını bir blok zincirinde NFT'ler olarak kaydetmek, değiştirilemez bir kamu kaydı sağlayarak potansiyel alıcılara, satıcılara ve potansiyel lisans sahiplerine fayda sağlayacaktır.

Patentler ve NFT'ler

Şu anda, Amerika Birleşik Devletleri Patent ve Ticari Marka Ofisi ile patent atamalarının veya satışlarının kaydedilmesi için herhangi bir gereklilik yoktur, bu nedenle bir patentin sahibini bilmek genellikle zordur. Bir patentin değerini değerlendirmek de zordur çünkü patentlerin satış koşulları veya lisansları nadiren kamuya açıklanır. Bir patent NFT'ler aracılığıyla satılmış veya lisanslanmışsa, satışın kaydı ve patentin mevcut sahibi veya lisansı anında kamuya açık olacaktır. Potansiyel alıcılara, satıcılara veya lisans sahiplerine daha fazla fayda sağlamak için, bir NFT aracılığıyla patentlerin satışı veya lisanslanması, akıllı sözleşmeler kullanılarak otomatikleştirilebilir.

İlk NFT Mayıs 2014'te yaratıldı, ancak NFT'ler, Larva Labs'in Ethereum blok zincirinde çizgi film karakterlerinin ticareti için CryptoPunks adlı bir proje yayınladığı ve Dapper Labs'ın oyuncuların CryptoKitties oyun projesini yayınladığı 2017 yılına kadar kamuoyunun fazla ilgisini çekmedi.

NFT'lerin satışlarıyla ilişkili pazar, 2021'de önemli ölçüde büyüdü ve tahmini satış değeri 250 milyon doları aştı. Dikkate değer NFT satışları arasında şunlar yer alıyor: Mart 2021'de CryptoPunks projesinden bir uzaylının algoritma tarafından oluşturulmuş piksel sanat görüntüsü 7.57 milyon dolara; Twitter CEO'su Jack Dorsey'in 2006'dan Mart 2021'de 2.9 milyon dolara ilk tweet'i; ve daha fazlası. Bugüne kadarki en yüksek fiyatlı NFT satışlarından birinde, Christie's müzayede evi, Beeple olarak da bilinen dijital sanatçı Mike Winkelman'ın “Everydays: The First 500 Days” adlı dijital sanat eserini Mart 2021'de 69.3 milyon dolara sattı.

Patentler gibi varlık türleri için NFT tabanlı bir pazar yeri oluşturmak zaman alacak ve patent sahiplerinin patent sahipliği, devirler ve lisanslama konusunda yeni bir paradigma benimsemelerini gerektirecektir. Mevcut patentlerin NFT'ler olarak dijital temsillerini oluşturmak için çok sayıda başlangıç çalışması gerekecektir. Transferler veya lisanslar yapılmış ancak blok zincirine kaydedilmemişse zorluklar ortaya çıkabilir, bu nedenle çelişkili mülkiyet kayıtları oluşur; Ancak böyle bir pazaryerinde çalışmalar başladı. Örneğin, IBM, NFT'ler aracılığıyla patentlerin mülkiyet devrini kaydetmek ve sağlamak için bir dijital pazar oluşturmak için patent pazarı IPwe ile birlikte çalışma planlarını duyurdu. True Return Systems LLC, blockchain teknolojisine yönelik bir patent için uygun bir şekilde NFT biçiminde bir patent için ilk açık artırmaya başladı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ