Deloitte, çalışmasında blok zinciri tabanlı akıllı sözleşmelerin bir işlemin yürütülmesinde çeşitli aracı süreçleri nasıl basitleştirebileceğini açıklıyor.

Deloitte Çalışması, Blockchain Teknolojisinin Ticari Gayrimenkul İçin Nasıl Önemli Olduğunu Açıklıyor

Deloitte, çalışmasında blok zinciri tabanlı akıllı sözleşmelerin bir işlemin yürütülmesinde çeşitli aracı süreçleri nasıl basitleştirebileceğini açıklıyor.

Ayrıca blockchain, işlem yapan taraflar arasında güven oluştururken maliyetleri düşürmeye de yardımcı olabilir.

Birden fazla endüstride blok zinciri teknolojisinin kullanımı hakkında çeşitli tartışmalar oldu. Blockchain, güçlü değişmezlik ve şeffaflık gibi doğal özellikleri nedeniyle gayrimenkulde güçlü bir kullanım örneği sunar.

Dev Deloitte'a danışarak yapılan son araştırmaya göre, blockchain, kiralama ve satışla ilgili gayrimenkul kullanım durumları için mükemmel bir seçimdir. Blockchain, bilgileri sayısallaştırmanın yanı sıra gerçek zamanlı bir güven ortamı sağlayarak diğer geleneksel sistemleri geride bırakıyor. Big Four danışmanlık devi, blok zinciri için ticari gayrimenkul endüstrisini bozmak için bu tür altı fırsattan bahsediyor.

Ayrıca, blok zinciri teknolojisini kullanarak kiralama ve satın alma sürecini ve satış sürecini iyileştirme sürecini de açıklar. Deloitte, blok zinciri ağının doğasında bulunan niteliklerinin, mülk sahipliği geçmişini yönetmek için daha ucuz araçlar sunduğunu açıkladı. Ayrıca finansman ve ödemelerin verimli bir şekilde işlenmesini sağlar.

1. Mülk Arama Sürecini İyileştirme

Blockchain teknolojisi, tüm tarafların gereksinimlerine bağlı olarak mevcut listeleri görüntülemesini sağlayan şeffaf bir çoklu listeleme hizmeti (MLS) sistemi sağlayabilir. Blok zinciri teknolojisinin kullanımı, sürece dahil olan tüm taraflar için ek güvenlik sağlar.

2. Akıllı Kimlikleri Kullanarak Ön Kiralama Durum Tespiti

Blockchain, bireylerin ve varlıkların dijital kimliklerini kolayca tanımlamaya yardımcı olacaktır. Böylece kiraya veren, kiracının özgeçmiş kontrolünü kolaylıkla yapabilecektir. Benzer şekilde, daha az kişi mülkün önceki işlemlerini ve hacizlerini öğrenir. Bu, işlem yapan iki taraf arasında daha fazla güven oluşturulmasına yardımcı olur.

3. Kiralama ve Müteakip Mülk ve Nakit Akışı Yönetimini Kolaylaştırın

Çalışma ayrıca, blockchain'in artık kiralama ve satış süreçlerinin yüzde 50'sinden fazlasını devralabileceğini gösteriyor. Deloitte, akıllı sözleşmeler kullanarak kira sözleşmeleri oluşturmanın kolaylığını da açıklıyor. Bu, elbette, kredi müzakereleri ve mülk incelemeleri gibi fiziksel müdahale gerektiren adımları hariç tutacaktır. Deloitte raporunda şunlar belirtildi:

Blok zinciri, nispeten daha fazla sayıda kiracıya ve daha kısa süreli kiralamalara sahip olan dinamik olarak yapılandırılabilir veya ortak paylaşım alanlarına en uygun gibi görünüyor.

4. Daha Akıllı Karar Vermeyi Etkinleştirin

Blok zinciri, en yüksek şeffaflık seviyelerini koruduğu için, kiracı için olduğu kadar kiralayan için de daha akıllı karar verme sürecini kolaylaştırır. İki taraf arasında sorunsuz bir işlem sağlarken güven bariyerini yıkmaya yardımcı olur. Rapor şunları not ediyor:

Blockchain teknolojisi, ilgili tüm taraflar için daha açık ve paylaşılan bir veritabanı sağlayarak, CRE şirketlerinin teknoloji sistemleri ile bir kiralama işlemindeki diğer katılımcılar arasındaki bağ dokusu olabilir. Bu, veri kalitesini artıracak ve aynı zamanda gerçek zamanlı kayıt ve geri almayı mümkün kılacaktır.

5. Şeffaf ve Nispeten Daha Ucuz Mülk Tapu Yönetimi

Eski tapu kayıt sistemlerinin, ipotek orijinalliği ve tapu belgeleriyle ilgili endişeler gibi dezavantajları vardır. Ayrıca kayıtlı hacizlerin ve tapu belgelerine eklenen bilgilerin doğruluğu konusunda endişeler vardır.

Bu, alıcıların alım satım işlemleri için sigorta almaları için ek bir maliyet getiriyor. Öte yandan, mülkün blok zinciri tabanlı bir dijital kimliği, geçmişi, konumu ve başlık ayrıntılarını içerecektir.

İşlemdeki paydaşlar, blok zincirindeki herhangi bir değişiklik, birkaç düğüm arasında bir fikir birliği yoluyla gerçekleşeceğinden, bu verilere güvenebilir. Blok zincirinin şifreli ve kurcalamaya karşı korumalı yapısı, haciz, irtifak hakkı, hava ve yeraltı hakları, unvanlar veya transferlerle ilgili dolandırıcılık yapmayı da zorlaştırıyor.

6. Finansman ve Ödemelerin Daha Verimli İşlenmesini Sağlayın

Birden fazla kanal ortağının dahil olması nedeniyle, bir mülk işleminde ödemeler ve para transferleri oldukça pahalı ve zaman alıcıdır. Deloitte, yaptığı çalışmada şunları açıklıyor:

Blockchain özellikli dijital kimlikler ve akıllı sözleşmeler, potansiyel olarak verimsizlikleri azaltabilir ve finansman ve ödeme süreçlerinde şeffaflığı artırabilir. Başlangıç olarak, blockchain kredi başvurusu, dokümantasyon, durum tespiti ve hizmet aşamaları sırasında finansman sürecini basitleştirebilir.

Bir mülkün dijital kimliği, hem durum tespiti hem de kredi dokümantasyon süresini ve hatta belki de veri bütünlüğü endişelerini azaltacaktır. Ardından, borç alan ve borç veren, akıllı sözleşmeye dayalı25 bir kredi belgesi yürütebilir. Akıllı kredi sözleşmesi, ilgili tüm yasal taraflarca erişilebilir olacaktır.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ