Bitcoin, bağımsız egemenlik ve sansür direnci gibi benzersiz bir yetenek sunarken, aynı zamanda para birimini yalnızca kullanıcı üzerinde koruma sorumluluğunu da beraberinde getirir.

Depolama Çözümleri ve Cüzdanlar Bitcoin’in En Zayıf Halkası mı?

Bitcoin, bağımsız egemenlik ve sansür direnci gibi benzersiz bir yetenek sunarken, aynı zamanda para birimini yalnızca kullanıcı üzerinde koruma sorumluluğunu da beraberinde getirir. Bitcoin son yıllarda popülerlik kazandıkça ve daha fazla kullanıcı kripto para birimini kullanmaya başladıkça, saklama ve güvenli depolama önlemlerine öncelik verilmelidir.

Bitcoin & Co. podcast'inin son bölümünde Leo Wandersleb, Bitcoin kullanıcıları için daha iyi saklama çözümlerine ihtiyaç duyulduğundan ve Bitcoin cüzdanlarıyla ilgili çok ihtiyaç duyulan iyileştirmelerden bahsetti ve şöyle dedi:

“Amaç, çıkış taramalarından kaçınmak ve belirli bir cüzdanın tüm kullanıcılarını, sağlayıcı tarafından veya saldırısını ekleyebilecek bazı kütüphaneler aracılığıyla saldırıya uğrayan bazı arka odalara karşı savunmasız bırakacak büyük kusurlardan kaçınmaktır.”

450 milyon doların üzerinde Bitcoin'in çalındığı / kaybolduğu Mt.Gox olayı, kripto para birimi dünyasının en karanlık anlarından biri olmaya devam ediyor. Wandersleb, güvenlik endişeleri giderilmezse bu tür felaketlerin Bitcoin cüzdan ekosisteminde bile gerçekleşme olasılığının yüksek olduğunu belirtti.

Bitcoin'in tarihi boyunca, gerçek anlamda bağımsız bir finans sistemi olma yeteneğini geniş çapta tartışan en umut verici özelliklerden biri, dizginleri elinde tutan hiçbir dış varlığın olmaması.

Hackler ve hırsızlık vakaları söz konusu olduğunda, Bitcoin manzarası geçen yıl önemli bir gelişme kaydetti. Bununla birlikte, KPMG'nin son raporları da yeterli güvence eksikliğinin de daha fazla kurumsal kabul için bir engel haline geldiğini göstermektedir.

Bu ileri düzeyde kendi kendine egemenlik, birçok kullanıcı için çok ihtiyaç duyulan ve hoş bir değişiklik olsa da, kullanıcıya yüksek düzeyde sorumluluk ekler. Wandersleb, “Bitcoin'de insanlara kendi bankanız olduğunu söylüyoruz, ancak kendi bankanız olmak herkesin yapmadığı bir sorumluluktur. Bu yüzden Bitcoin'leri güvenlik araştırmacılarına şeffaf hale getirerek güvende tutacak daha fazla cüzdan yapmak istiyorum” diyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ