Deutsche Bank resesyon tahminini güncelledi. Bankanın ekonomistleri şimdi daha önce tahmin edilenden “daha ​​erken ve biraz daha şiddetli bir durgunluk” görüyorlar.

Deutsche Bank, Fed

Ekonomistler, "Fed daha agresif bir yürüyüş yoluna girdi, finansal koşullar keskin bir şekilde sıkılaştı ve ekonomik veriler açık yavaşlama işaretleri göstermeye başladı" dedi.

Deutsche Bank'ın Durgunluk Tahmini

Yahoo Finance'in haberine göre , Deutsche Bank'ın ABD'li baş ekonomisti Matt Luzzetti Cuma günü müşterilerine verdiği bir notta resesyonun daha erken geleceğini ve önceden tahmin edilenden daha şiddetli olacağını açıkladı .

Banka Nisan ayında ABD ekonomisinin gelecek yılın sonuna kadar “büyük” bir durgunluk içinde olacağını söyledi .

Ancak Luzzetti notta şunları söyledi: “O zamandan beri Fed daha agresif bir yürüyüş yoluna girdi, finansal koşullar keskin bir şekilde sıkılaştı ve ekonomik veriler açık yavaşlama işaretleri göstermeye başladı.” Deutsche Bank ekonomisti şöyle devam etti:

Bu gelişmelere yanıt olarak, şimdi daha erken ve biraz daha şiddetli bir durgunluk bekliyoruz.

Federal Rezerv, gösterge faiz oranını geçen hafta 75 baz puan artırdı, bu 1994'ten bu yana en büyük artış.

Fed, Cuma günü Kongre'ye sunduğu altı aylık raporunda şunları söyledi: “Komite, yüksek enflasyonun, özellikle temel ihtiyaç maddelerinin yüksek maliyetlerini karşılayamayanlar üzerinde önemli zorluklar getirdiğinin kesinlikle farkında. Güçlü bir işgücü piyasasını sürdürmek için gerekli ve koşulsuzdur.”

Deutsche Bank ekonomisti şunları kaydetti:

Finansal koşulların daha şiddetli bir şekilde sıkılaştırılması, Fed'in sıkılaştırma döngüsünü kısa devre edebilecek şekilde, yılın sonuna doğru resesyon risklerini kolayca öne çekebilir.

“Bununla birlikte, o dönemde daha yüksek enflasyonun muhtemelen Fed'in gerilemeye karşı koymak için faiz oranlarını düşürme yeteneğini kısıtlayacağını söyledi. Öte yandan, daha kalıcı enflasyon baskılarıyla birlikte kısa vadede daha dirençli bir ekonomi, Fed görüşümüz için yukarı yönlü risk oluşturabilir.”

Bu ayın başlarında, Dünya Bankası küresel bir durgunluk konusunda uyardı. Başkan David Malpass, "Birçok ülke için resesyondan kaçınmak zor olacak" dedi .

Yaklaşan bir durgunluk konusunda uyarıda bulunanlar arasında Tesla CEO'su Elon Musk , Citigroup CEO'su Jane Fraser, Soros Fund CEO'su Dawn Fitzpatrick, The Big Short yatırımcısı Michael Burry ve Rich Dad Poor Dad yazarı Robert Kiyosaki yer alıyor .

Pazar günü, ABD Hazine Bakanı Janet Yellen ABC News'e “Bir resesyonun kaçınılmaz olduğunu düşünmüyorum” dedi. Ek olarak, Wall Street Journal tarafından yapılan bir anket, ekonomistlerin resesyon olasılığını önemli ölçüde artırdığını gösterdi. Yayının Pazar günü bildirdiğine göre, önümüzdeki 12 ayda Nisan'da %28 ve Ocak'ta %18'den %44'e yükseldiler.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ