Deutsche Bank fiat para birimi sistemini inceledi

Deutsche Bank'tan bir stratejist, Fiat para birimi sisteminin başlangıcını tartışan bir yazı yazdı. Bu, dijital para birimlerinin yerini alması için bir fırsat olabilir mi?

Deutsche Bank stratejisti Jim Reid, fiat sisteminin hakimiyetinin 'doğal olarak dengesiz ve yüksek enflasyona eğilimli olduğunu' yazdı. 1980 yılından beri devam eden deflasyonist şokun dengelenmeye başladığını da belirtti. Sonuç olarak, Business Insider'a göre, önümüzdeki 10 yıl içinde fiat sisteminin 'ciddi test' edileceğine inanıyor .

Reid, küresel çalışma yaşı popülasyonundaki büyüme ve 1970'lerde Çin'in ekonomik çıkışı nedeniyle enflasyonun kontrol edildiğini savunuyor. Dışarıda kontrol edilen enflasyon sayesinde, hükümetler ve politikacılar ihtiyaç halinde tepki verebilirler. Raporda yazdığı gibi, bu daha fazla para baskı, artan kaldıraç ve gevşek politika anlamına gelir.

"Reid, enflasyon normalde böyle bir teşvik ve kredi yaratımı ile artacağından, bu genellikle kolay değil dedi. Aslında, bu dış enflasyondaki şokun belki de "tasarruflu fiat" para birimleri olduğu savunulabilir."

Reid, döngüdeki herhangi bir değişikliğin nihayetinde fiat sistemi için sorunlu olabileceğini ekliyor. Çalışma çağındaki nüfus arz sıklığında ve talep artışında azaldığından enflasyon artacaktır.

Enflasyonda 35 yıllık laik, yapısal düşüş üzerine 'daldıkları' merkez bankaları ve hükümetler, yükselen faiz oranlarını uygun seviyelere yükseltmek, büyük borç yükü ekonomileri karşısında ciddi ekonomik daralma riski doğacağından yükselmesini engelleyemiyor.

Bretton Woods'un 1971'de terk edilmesiyle başlayan fiat para sistemi sona erdiğinde, düşük faiz oranlarını ve enflasyon kontrolünde nominal büyümeyi ön plana çıkarmaya zorlanmışlardır.

Reid, enflasyondaki artışa paralel olarak fiat sistemine güvenini kaybetmeye başlayacağına inanıyor. Bu durumda soru şu şekilde ortaya çıkıyor: "dijital para birimleri bunun cevabını verebilir mi?"

CoinMarketCap'e göre, tüm dijital para birimlerinin toplam piyasa değeri 194 milyar doların altında. Bitcoin, şu anda 7,026 dolar ile işlem görüyor ve 117 milyar dolarlık bir piyasa değeri var. Kripto pazarına yönelik güvenin artmasıyla, hızla fiat para birimlerinin uygulanabilir bir alternatifi haline geliyor. Zimbabwe ve Venezuela gibi bir ekonomik krizle karşı karşıya olan ülkede bir can simidi olduğunu gösteriyor.

Elbette, Bitcoin'in tasarruflu lütuf olması ve fiat sisteminin yerine geçmesi için Visa ve Mastercard'ı yenmesi gerekiyor.

Milyarder yatırımcı Mark Cuban son olarak, dijital para birimini, işlemlerinin işlem kapasitesinin sınırlı olması nedeniyle bir para birimi yerine bir mağaza olarak gördüğünü söyledi . Şu anda, bitcoin yalnızca altı saniyede bir yönetebilirken Visa ve Mastercard binlerce işlemi gerçekleştirebilir.

***fiat: hüküm süren, yetkili

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ