Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS), hükümetler tarafından garanti edilen yeni dijital fiat biçimleri olan merkez bankası dijital para birimlerinin (CBDC) paranın geleceği olabileceğini söylüyor.

Dev Bankadan CBDC Raporu

Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS), hükümetler tarafından garanti edilen yeni dijital fiat biçimleri olan merkez bankası dijital para birimlerinin (CBDC) paranın geleceği olabileceğini söylüyor.

Yeni bir yıllık ekonomik raporda, BIS merkez bankalarının mevcut ödeme altyapısında yenilikçi değişiklikleri tetiklemek için iyi bir konumda olduğunu ortaya koymaktadır.

“Teknoloji, özellikle de dijital para birimi alanında - ödeme sistemleri için fırsatlar sunuyor. CBDC'ler bu yenilikçi teknolojiyi merkez bankalarının denenmiş ve test edilmiş temelleriyle birleştirmektedir. Merkez bankalarının bu güçleri kamu yararı için kullanması tercih edilir. Katalizörler, gözetmenler ve operatörler olarak rollerini birleştirebilir ve dijital para birimlerinde çalışan tamamen yeni bir dizi ödeme düzenlemesi geliştirebilirler. ”

CBDC'ler, geleneksel fiat paranın dijital versiyonlarını oluşturmak için kripto para birimlerine güç veren blockchain teknolojisine dayanabilir. Stabilcoinler ile karşılaştırılmıştır ve günde 24 saat hızlı ve kolay yurtiçi ve sınır ötesi işlemler sağlamak için tasarlanmıştır.

Raporda ayrıca CBDC'leri benimsemenin artıları ve eksileri de vurgulanıyor.

“Böyle bir yenilik, genel kullanıcılara merkez bankası parasına doğrudan erişim sağlayacak ve potansiyel olarak güvenli, güvenilir ve evrensel olarak erişilebilir bir yerleşim aracı sunacak - tıpkı nakitte olduğu gibi. Faydalar, stres zamanlarında banka işlemlerini hızlandırmak ve finansal sistemde potansiyel olarak daha büyük bir merkez bankası kaplaması da dahil olmak üzere, arabuluculuk riski gibi finansal sistemin işleyişi üzerindeki sonuçlara karşı dikkatle tartılmalıdır. ”

Başarılı olmak için BIS raporu, CBDC'lerin nakit parayı çekici kılan bazı özelliklere sahip olması gerektiğini söylüyor.

“Temel unsurlar ihraç eden tüzel kişiliğe güven, yasal ihale durumu, garantili gerçek zamanlı kesinlik ve geniş kullanılabilirliktir.”

 Buna ek olarak BIS, CBDC'lerin kullanıcı dostu, siber saldırılara karşı dayanıklı ve sahteciliğe karşı dayanıklı olması gerektiğine dikkat çekiyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ