Litvanya ve Hong Kong merkez bankalarının ikisi de Binance'e karşı uyarı açıklamaları yayınladı. Litvanya Merkez Bankası, Binance'i Litvanya'da sağladığı lisanssız yatırım hizmetleri konusunda uyardı.

Dev Bitcoin Borsası Binance’e Uyarı Üstüne Uyarı Geliyor: Son Uyarılar Bu 2 Ülkeden

Litvanya ve Hong Kong merkez bankalarının ikisi de Binance'e karşı uyarı açıklamaları yayınladı. Litvanya Merkez Bankası, Binance'i Litvanya'da sağladığı lisanssız yatırım hizmetleri konusunda uyardı. Şirkete, kamuya açık bilgilerinin yanıltıcı olmadığından emin olmasını emretti. Bu arada, Hong Kong, Binance'in hisse senedi teklifleri konusunda daha fazla endişe duyuyor.

Litvanya Merkez Bankası'ndan uyarı

Duyurusunda uyarının önüne geçmek için, Litvanya Merkez Bankası, kripto varlıkla ilgili hizmetlerin düzenlenmediğini veya denetlenmediğini kaydetti. Halka açık bilgileri değerlendirdikten sonra Binance'i bir kripto para birimi borsası operatörü ve bir sanal para cüzdanı operatörü olarak değerlendirdi.

Ancak şirketi, yatırım hizmetlerinin bir kısmının lisanssız olduğu konusunda uyardı. Örneğin Binance, müşterilerinin kripto varlıklarla ilgili türev finansal araçlara yatırım yapmalarını sağlar. Litvanya yasalarına göre, bu araçlar, hizmetlerin lisanslanması gereken finansal araçlar olarak kabul edilir. Yetkili, ülkedeki lisanssız faaliyetleri izleyeceğini ve bulunursa bu tür hizmetlerin sağlanmasını durduracağını söyledi.

Hong Kong'un menkul kıymet token sorunu

Bu arada, Hong Kong'daki Menkul Kıymetler ve Vadeli İşlemler Komisyonu (SFC), Binance'in sunduğu hisse senedi tokenlerinin yatırımcılarına açık olacağından endişe duyduğunu söyledi. SFC, Binance grubundaki hiçbir kuruluşun Hong Kong'da "düzenlenmiş faaliyet" yürütmek için lisanslı veya kayıtlı olmadığını hatırlattı.

Yetkililere göre, hisse senedi tokenlerinin Menkul Kıymetler ve Vadeli İşlemler Yönetmeliği (SFO) kapsamında “menkul kıymetler” olarak kabul edilmesi muhtemeldir. Bulunursa, SFC'nin düzenleyici görevine tabidirler. SFC ayrıca, hisse senedi tokenlerinin “menkul kıymet” olarak kabul edildiği durumlarda, uygun lisanslama gerektirdiği konusunda da uyardı.

En son Binance sorunları

Görünüşe göre SFC'nin şu an için herhangi bir hisse senedi düzenlemesi ile ilgilenmesi gerekmeyecek. Bugün erken saatlerde Binance, hisse senedi token satışına son vereceğini duyurdu. Kripto borsası, Ekim ayına kadar onlara hizmet vermeye devam edeceklerini ekledi. Bu noktada, hisse senedi tokenlerini elinde tutmaya devam eden tüm müşteriler pozisyonlarından kapatılacaktır.

Bu haber, Binance'in İtalya'da faaliyet göstermesini yasaklayacaklarını açıklayan düzenleyicilerin hemen ardından geliyor. Bu da, İngiltere'nin kendi finansal gözlemcisinin Binance'in ülkesindeki faaliyetlerine kapıyı kapatmasının ardından geldi.

Bu hamlelerin özellikle kripto para dünyasında son derece endişe ile karşılandığını da belirtmemiz gerekiyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ