Dev Bitcoin borsası Binance’ten Ruslara yönelik yaptırım hamlesi geliyor.

Dev Bitcoin Borsası Binance’ten Ruslara Sınırlama

Dev Bitcoin borsası Binance’ten Ruslara yönelik yaptırım hamlesi geliyor. Hamle Rusya-Ukrayna savaşı neticesinde Avrupa Birliği’nin Rusya’ya yönelik olarak uyguladığı yaptırımın bir parçası gibi duruyor.

Binance bu aşamada Rus vatandaşları ve kurumlarının işlemlerini 10 bin Euro tavan limitle sınırlandıracak. Bu hamlenin elbette önemli bir nedeni bulunuyor. O da Rusya’nın yaptırımları demek amacıyla kripto paralardan yararlanmasını engellemek.

Avrupa Birliği, Rusya’nın yaptırımların etrafından dolaşmasını engelleyen önlemlere yoğunlaşmış durumda. AB ayrıca kötüye kullanılması olası açıkları kapatmayı da vurguladığını belirterek Rusya’ya yönelik önlemleri bir üst seviyeye taşıyor.

Binance’in bu hamlesinin yanı sıra Amerika Birleşik Devletleri’nden de bir hamle gelmiş durumda. ABD Hazine Bakanlığı, Rusya merkezli kripto para madenciliği şirketi BitRiver’i kara listeye aldı.

Bakanlık BitRiver ile Rusya merkezli 10 yan kuruluşu yaptırımlarla hedef alındığını vurguladı. Bakanlık ayrıca ABD’nin Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in yaptırımların etkisini azaltmak veya kaçmak için hiçbir varlığı kullanmamasını sağlamaya kararlı olduğunu belirtti.

Görüldüğü üzere Rusya’ya yönelik yaptırımların sadece fiat para birimleriyle sınırlı olmadığı da kesin. Bakalım ilerleyen günler daha neler gösterecek?

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ