Bir kez daha kendimizi, normalde çok daha verimli geçebilecek bir Cuma gecesini (ve Cumartesi) STEEM ile ilgili başka bir sorun için harcarken buluyoruz.

Bir kez daha kendimizi, normalde çok daha verimli geçebilecek bir Cuma gecesini (ve Cumartesi) STEEM ile ilgili başka bir sorun için harcarken buluyoruz. Bu öncekinden biraz daha karışık. Bu sefer bazı derin içgörüler ve gizli anlamlar da söz konusu. Yine, şeffaflık geleneğimize sadık kalarak kendi bakış açımı paylaşıyorum.

Konunun arka planı şu şekilde: Başka bir STEEM yükseltmesi/hard fork’u var ve bu sefer daha dikkatliyiz. Destekleme ve oylama yok. Ama bu sefer işler biraz daha karışık. Son yükseltme STEEM ağındaki birkaç adresin varlık bakiyesini sıfıra çevirdi.

İnsanların varlıklarının blockchainde sıfırlanmasına çok karşıyız. Bu, blockchainin ve merkeziyetsizliğin özüne aykırı bir durum. Bunun bir blockchainde olabileceği gerçeği, bu blockchainin aşırı merkezileşmiş olduğu anlamına geliyor.

Bu yükseltmeyi desteklemek istemiyoruz. Ama işin bir de diğer tarafı var. Eğer desteklemezsek (teknik olarak) hiçbir kullanıcı STEEM coinlerini çekemez. Cüzdan belirli bir yükseklikte senkronizasyonu durdurdu ve başka bir fork da yok. Diğer borsaların ne yapacağını görmek için bekledik. Ve kısa süre sonra diğer borsalar yükseltmeyi yaptı ve çekim işlemlerini etkinleştirdi. Birçok kullanıcımızın da talebi bu yöndeydi.

Zor bir kararla karşı karşıya kaldık. Tüm STEEM kullanıcılarımızın fonlarını süresiz olarak tutabilir ya da yükseltmeyi yaparak çekim yapmalarına izin verebilirdik. Ekibim bu kararı benim vermemi istedi.

Başlıca ilkelerimizi gözden geçirdim. Kullanıcılarımızı korumalıyız. Buna fork’lanmış coin ödüllerini alabilme haklarının ve çekim yapma özgürlüklerinin korunması da dahil. Ve tarafsız kalmak istiyoruz.

Genellikle bir coinin topluluğunda bir anlaşmazlık yaşanıyorsa merkeziyetsiz dünyada bu anlaşmazlığı çözmenin yolu bir fork yapmak. Ve genellikle kullanıcıların, tutarları düşük olsa da genellikle değeri olan “fork’lanan coinlerden” alabilmesi için makul fork’ların çoğunu desteklemeye çalışıyoruz.

Bu örnekte, mevcut başka bir fork olmadığı için konu biraz daha karışık. Fakat terimin son derece teknik tanımına göre bu bir hard fork. Dolayısıyla teknik olarak bunu desteklememiz gerekiyor.

Diğer fork’lar da hazır hale geldiğinde, bu diğer fork’ları da desteklemeliyiz (fork’u destekleyen yeterli sayıda kullanıcı olduğunu varsayarsak). Bu durumda, özellikle de söz konusu mağdurlardan birkaçının bir fork yaratma becerisine sahip olduğu göz önünde alındığında, topluluğu yeni bir fork yaratmaya neredeyse teşvik edeceğim. Kısa bir süre önce STEEM’den HIVE'ı fork’ladılar. Onlar için hoş bir durum değil; yapılması gereken ekstra birçok iş ortaya çıkıyor. Bizim için de kesinlikle hoş bir durum değil; pek de getirisi olmadan bizim de ekstra birçok iş yapmamız gerekiyor. Fakat, merkeziyetsiz dünyada bu tip sorunlarla başa çıkmanın standart yöntemi fork yapmak.

İnsanların fonlarını bloklamak istemiyoruz. Bu durumda, bu hard fork’u desteklemek istesek de istemesek de kullanıcıların fonlarını çekmesine izin vermeliyiz.

Bu yüzden, teknik güncellemeye devam edilmesi kararı aldım ve Binance.com için çekim işlemlerini etkinleştirdim. Aynı zamanda, diğer makul topluluk fork’larını da destekleyeceğimizi kabul ettik (başka sorunlar içermediğini varsayarak). Ayrıca zamanla STEEM desteğini azaltacak, açıklanan çift sayısını düşürecek ve başka opsiyonları da masada tutacağız.

Topluluktaki çoğu insan yaklaşımımızı destekliyor. Bazı ilginç ve tartışmalı görüşler de aldık.

Bazı kullanıcılar STEEM tokenlarını süresiz olarak dondurmamız gerektiğini söylüyor. (Bunu yapamayız.) Diğerleri STEEM'i hemen liste dışı bırakmamız gerektiğini söylüyor, ama bu da STEEM tutan birçok masum kişiye zarar verir. Bu yorumların çoğunun STEEM tutmayan kişilerden geldiğini düşünüyorum. Riske atacağınız birşey olmadığında konuşmak kolaydır. Sonra bu tepkiyle karşılaşıyorum:

 

They Call Me Dan: “El koyma tarihi itibariyle neredeyse 1.000.000 USD ile bu hırsızlığın bir mağduruyum. Bunları #Steem’inFonlarıHileyleDevralması başlattı ve şu anda 6.000.000 USD’den fazlası masum kullanıcılardan zorla alınmış durumda. Kolaylık uğruna adalet ve kişisel sorumluluk hiçbir zaman arka plana atılmamalı” 

Dan'ın kaybına üzülsem de diğer kullanıcıların STEEM varlıklarını sonsuza kadar tutmanın mantıklı olmadığını düşünüyorum. Dan'a verebileceğim en iyi tavsiye, hard fork’tan hemen önce bir STEEM fork’u düzenlemeleri ve biz de muhtemelen bunu destekleriz. Bunun amacı "kolaylık" değil. Ekstra iş yükünün altına girmeyi seçiyoruz çünkü kullanıcılarımıza karşı sorumluluğumuza önem veriyoruz.

Bu aynı zamanda daha derin bir sorunu da ortaya koyuyor. Blockchainler %51 saldırılarına ve potansiyel merkezileşmeye karşı açık. Bunun hakkında konuşmaktan hoşlanmıyoruz. Blockchainin %100 değiştirilemez olduğunu düşünmeyi seviyoruz fakat bu her zaman için doğru değil. Bence gerçeklerle yüzleşmeli, riskleri anlamalı ve buna göre risk yönetimi yapmalıyız. Bir blockchain aşırı merkezileşirse, ondan fork’larla uzaklaşmalıyız.

Karşıma çıkan bir diğer ilginç tweet de üç gün öncesinden ve Andreas Antonopoulos’a ait.

Andreas: “Eğer bu doğruysa o zaman bunun bir toplu dava ile sonuçlanacağını ve katılımcı olan borsaların da davalı konumuna yerleşeceğini düşünüyorum.”

Brrrrrresim: “Steem için HardFork 23 resmi olarak duyuruldu. Sıfırlanacak hesapların listesini aşağıda görebilirsiniz. Hepimizi hiçbir kanıt sunmadan suç faaliyetleri yürütmekle suçladılar. Benim için söz konusu bakiye şu anda >80.000 EUR. Geçtiğimiz yıl 500.000 adet aldım.”

Andreas Antonopoulos’la bir noktada kısa bir süre beraber çalıştık. Konferanslarda buluşuyoruz. O, merkeziyetsizliğe yönelik yayınlarını (kitaplar ve podcastler) gerçekten beğendiğim biri. Bu nedenle, blockchain hard fork’larını, mutabakat ve merkeziyetsizlik sorunlarını çözmek için “bir toplu dava” önerdiğini görünce çok şaşırdım. Bu önerinin onun savunduğu her şeye aykırı olacağını düşünürdüm. Merkezi olmayan bir dünyada, herkes herhangi bir fork’u destekleyebilmeli. Borsaların kullanıcılara “forklanmış coin” alma seçeneği sunması da tanımı gereği bununla aynı. Bunun tersinin olması sorun teşkil eder (yani borsalar kullanıcıların bir fork ya da çekim işlemleri aracılığıyla alması gereken coinleri almasını engellerse). Ama, durum bu.

Genel olarak, umarım yukarıdakiler bir borsa olarak almamız gereken kararların karmaşıklığını, üstlenmemiz gereken yanlış anlaşılmaları ve suçlamaları, merkezi olmayan bir dünyada karşı karşıya olduğumuz yanlışlıkları açıklıyordur. Merkeziyetsizliğin bir ütopya olduğuna yönelik fikirleri desteklemiyorum. Merkeziyetsizliğin bugün karşı karşıya olduğumuz sorunların birçoğunu çözdüğünü ama aynı zamanda daha sağlıklı bir merkeziyetsiz ekosistem inşa etmek için çözüme yönelik hepimizin birlikte çalışmasını gerektiren kendi sorunlarını yarattığını düşünüyorum.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ