Coinbase CEO'su Brian Armstrong, ABD ulusal borcunun önümüzdeki on yıl içinde 31,4 trilyon dolara doğru çıkmasıyla hükümet merkezli para biriminin “komik para” olarak kabul edileceğini söyledi.

Dev Bitcoin Borsası Coinbase

Coinbase CEO'su Brian Armstrong, ABD ulusal borcunun önümüzdeki on yıl içinde 31,4 trilyon dolara doğru çıkmasıyla hükümet merkezli para biriminin “komik para” olarak kabul edileceğini söyledi. ABD'deki en büyük Bitcoin (BTC) borsasını işleten Armstrong, Salı günü Kongre Bütçe Ofisi (CBO) tarafından yayınlanan yeni bir çalışmaya atıfta bulunarak, 318.000 takipçisine “kriptoyu düşünün” tweetini attı.

CBO raporu, ABD federal hükümet borcunun 10 yıl içinde artacağını söyledi. Armstrong, kripto para birimini ABD dolarından daha sağlam ve istikrarlı hale getirerek finansal sisteme büyük bir darbe olacağına inanıyor.

Armstrong şöyle diyor:

“Ve kripto, insanların müdahale edemeyeceği gerçek para olarak görülüyor (en azından kontrolü merkezi değil ve insanların açık kaynak kodunu incelemelerine güvenebilirim). Geçiminizi neden sizin girdileriniz olmadan manipüle edilebilecek veya devalüe edilebilecek bir şeye koymalısınız. ”

CBO projeksiyonu şaşırtıcı: öngörülen 31,4 trilyon dolarlık borç, II. Dünya Savaşı'nın sonundan bu yana en yüksek seviyedir ve gayri safi yurtiçi hasılanın % 98'ine eşittir.

CBO Direktörü Phillip Swagel Çarşamba günü Meclis Bütçe Komitesi'nden önce yapılan açıklamada, mali zorlukların üstesinden gelmek için hala zaman olduğunu ancak ulusal borcun sürdürülemez bir yolda olduğunu söyledi.

“Bu borç yolu zaman içinde ekonomik üretimi azaltacaktır. Borçla ilişkili faiz maliyetlerinin artması, dış borç sahiplerine yapılan faiz ödemelerini artıracak ve böylece ABD hane halklarının gelirlerini artırarak azaltacaktır. Federal borçlanmadaki bu kadar önemli bir artış da mali kriz riskini artıracaktır.

Buna ek olarak, yasa koyucuların öngörülemeyen olaylara veya başka amaçlara yanıt vermek için bütçe tarafından finanse edilen maliye politikalarını benimseme yeteneğini sınırlayabilir. Daha az ani fakat yine de önemli olan –yüksek enflasyon beklentileri veya kamu ve özel faaliyetlerin finansman yükünün artması gibi olumsuz ekonomik ve finansal etkilerin de ortaya çıkma şansı daha fazla olacaktır. Bu etkiler yüksek ve yükselen federal borçlarla ilgili sonuçları daha da kötüleştirecek.

Armstrong, insanlar ABD dolarının nasıl değer biçilebileceğini anlamaya başladıkça, kripto algısının radikal bir değişime girmesinin sadece zaman meselesi olduğuna inanıyor.

“Bugün çoğu insan muhtemelen kripto para birimini komik para veya spekülatif bir varlık sınıfı olarak düşünüyor. Ancak inanıyorum ki, muhtemelen bir hükümetin para birimini tutmanın komik para olarak görüldüğü birçok şeyde olduğu gibi genç insanlardan başlayarak bu perspektifin tersine döneceğini göreceğiz. ”

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ