Modern uygarlık geliştikçe, insanlar gerçekte üretmeden ve hatta bu kadar çok şey yapmadan para kazanmak için her zaman yeni yollar bulurlar. Bu kavram bugün “pasif gelir” olarak biliniyor. Teknolojik ilerleme pasif gelir anlamını da genişletti.

Dev Bitcoin Borsası OKEx’ten Lennix Lai: Kripto

Modern uygarlık geliştikçe, insanlar gerçekte üretmeden ve hatta bu kadar çok şey yapmadan para kazanmak için her zaman yeni yollar bulurlar. Bu kavram bugün “pasif gelir” olarak biliniyor. Teknolojik ilerleme pasif gelir anlamını da genişletti.

Bugün insanlar pasif gelir elde etmenin en sevdiği yol olarak YouTube reklam gelirleri, dropshipping ve hatta çevrimiçi kurslar oluşturabilirler. OKEx'in finansal piyasaların direktörü Lennix Lai, bu sürekli genişleyen listeye eklemek için başka bir yöntem olduğuna inanıyor: kripto staking. Türkiye'deki Blockchain Economy 2020 konferansında önemli bir konuşmacıydı ve burada kripto parasının neden pasif gelir elde etmek için ideal bir yol olduğunu açıkladı. Ayrıca daha olgunlaşmış bir blockchain tabanlı finansal sistemin faydalarının ne olacağını söyledi.

Blockchain ve kripto için bir sonraki mantıklı adımın ne olduğuna inanıyorsunuz?

Lennix Lai: Artan sayıda kripto para cüzdanı kullanıcısı tamamen yeni bir ekosistem yaratıyor. Birincisi, düzenleyiciler ve merkez bankaları olacak. İnsanlar bu yeni ekosisteme önce dijital varlık cüzdanlarını cep telefonlarında veya bilgisayarlarında depolayarak giriyorlar.

Daha sonra ekosistem, merkezi olmayan uygulamalar, DeFi projeleri veya stablecoinler oluşturmaya başlayacak. Şu anda yaklaşık 35 milyon kripto para birimi kullanıcısı var. Ancak merkez bankası tarafından verilen stablecoinlerden sonra milyarlarca kullanıcı hakkında konuşacağız.

Gelecek nesle adım atıyoruz. Yeni nesil şu anda ulusal bankalarca çıkarılan stabilcoinlerle oluyor inanıyorum. Kripto para birimi kullanıcı tabanını 10 kat veya daha fazla büyüteceğini söyleyebilirim.

Yeni nesil blockchain, sadece şirketler veya borsalar değil, "herkes için blockchain" gibi mi görünüyor?

Bitcoin, blockchain konseptinden yararlanan ilk kullanım örneğidir. Bitcoin olmadan, blockchain sadece merkezi olmayan bir veritabanıdır. Bu sadece bir veritabanı dilidir. Biz sadece merkezi olmayan bir şekilde bilgi depolamak istiyoruz. Ancak bu merkezi olmayan veritabanına kriptografi unsuru eklenmesi, Bitcoin'in yaratılmasına neden oldu. [...] Ama yine de, gerçekten ağır inananlara ve vizyonerlere odaklanan çok "geeky" bir projeydi.

Yeni nesil blockchain için, önce blockchain'in güzelliğini, değişmez, ölçeklenebilir, herkese açık, işlem maliyetleri, süper yüksek verimlilik açısından süper düşük giriş seviyesi tutmamız gerekiyor. Ardından, güvenlik, ölçeklenebilirlik ve ademi merkeziyetçilik açısından blockchain'in teknik zorluklarıyla mücadele etmeliyiz.

Aynı zamanda hükümetleri ve düzenleyicileri de dikkate almamız gerekiyor. Blok zincirindeki işlemleri görebilen üstün bir izleme otoritesine sahip olmalıdırlar. Bu yüzden hükümetlerin ve düzenleyicilerin OKChain ile inşa ettiğimiz bu merkezi olmayan ekosistemin bir parçası olmasını bekliyoruz.

Pasif gelir kavramı için kriptoyu nasıl kullanıyorsunuz?

Kripto para birimi ve DeFi kombinasyonu, kullanıcıların daha önce mümkün olmayan pasif faiz elde etmeleri için alternatif bir yol oluşturur. Çünkü geleneksel olarak, faiz tasarrufu için bankaya yatırmanız veya bir depozito ayırmanız gerekebilir. Tahvil satın alabilir ve ilgi duyan birine borç verebilirsiniz. Ancak bu sınırlı bir yol ve birçok değerlendirme kriteri içeriyor. Bazen, özellikle küçük ve orta ölçekli işletmeler için kredi temin etmek zor olabilir.

Kripto, her şeyden önce, pasif gelir için izinsiz bir yol getiriyor. Akıllı bir sözleşmenin tasarımına göre herkes protokol içinde güvenli bir şekilde borç alabilir ve ödünç verebilir. Banka arasında oturmadan borçlanma ve borç verme yapabilirsiniz.

Bu, özellikle geleneksel bankacılık sistemine erişimi olmayan dünyanın bankacılık dışı nüfusu gibi giriş engelini önemli ölçüde aşağı çekmektedir. Şu anda, herhangi bir bankacılık desteği olmadan küresel nüfusun en az beşte biri veya altıda biri var. Çeşitli nedenlerle bir banka hesabı açamazlar.

Ama şu anda, bir banka olmadan, dünyadaki kırsal nüfusa bile hizmet edebilecek bir protokolden bahsediyoruz. Bu çok heyecan verici çünkü artık cep telefonunuzun bankanız olacağını söyleyen bir vizyon oluşturabiliriz. Herhangi bir banka hesabı olmadan. Genellikle bir bankanın cep telefonunuz aracılığıyla bir kripto para cüzdanı ile yapmanıza izin verdiği her şeyi yapabilirsiniz. Hepsi merkezi olmayan bir şekilde yürütülen ödeme yapabilir, para alabilir, faiz kazanabilir ve yatırım yapabilirsiniz.

Sizce kripto para yatırmak suretiyle pasif gelir gelecekte kazanmanın popüler bir yolu olacak mı?

Staking, geleneksel bankacılık piyasasında asla bulunamayan benzersiz bir pasif gelir profilidir. Bankacılık ve finansta herhangi bir bahis ürünü yoktur. Çünkü stake etmek temel olarak: tokenınızı belirli bir protokole yatırırsınız. Bu token daha sonra tüm ağın istikrarını sağlamaya yardımcı olacaktır.

Stake yaparak, ağın hissedarları / doğrulayıcıları / koruyucularının bir parçası olursunuz. Ağın kendisinin bir parçasısınız.

Faiz oranı getirisi şu anda geleneksel bankacılığa göre çok daha yüksek. Bu yüzden çok sıcak bir konu olabilir. Çünkü kripto para kullanmanın en büyük faydalarından biri, basit transfer ve varlıkların korunması dışında pasif gelir elde etmektir.

Kriptoyu çok daha büyük bir kitleye sunmak için başka planlarınız var mı?

Önce kriptoyu basitleştirmeliyiz. Şu anda, blockchain, akıllı sözleşmeler veya özel anahtarlar gibi duyduğunuz tüm teknoloji hala çok karmaşık. Blockchain endüstrisinin çoğu üst düzey geliştiricilerden oluşmaktadır. Ve tüccarların dünyasında OKEx'te sunduğumuz çok karmaşık türevlere ihtiyaç var.

Ancak kitle izleyicilerinden bahsederken, bunu çok basit hale getirmeliyiz. Özel anahtarlar veya başka zor bir kavramdan bahsetmiyoruz. Herhangi bir sıradan kullanıcının kaydolabileceği, yerel para birimiyle bir kripto para birimi satın alabileceği ve madeni paralarla pasif faiz elde edebileceği yeni bir ürün piyasaya sürmeyi hedefliyoruz.

Blockchain tabanlı finans geliştikçe, hepimizin nefret etmeyi sevdiği geleneksel finans endüstrisine o kadar benziyor. "Blockchain ekonomisi" kendini mevcut merkezi finans sisteminden nasıl ayıracak?

Bu harika bir soru. Şu anda merkezi sistemdeki blok zincirine her şeyi koyabilir miyiz? Ben öyle düşünmüyorum. İlk olarak, merkezi sistem şu anda oldukça iyi çalışıyor. Bazen yavaş, çok verimli olmayabilir. Ama boyut çok büyük, trilyonlarca dolar. Şu anda sağlam bir finansal sistem.

Ayrıca, artan düzenlemeler nedeniyle geleneksel pazar eskisinden çok daha verimli hale geliyor. Bahsettiğimiz bir çok düzenleme kontrol, açıklama ile ilgilidir. Örneğin, bankanın bilançolarını açıklaması ve güvenlik firmasının müşterinin erişimini açıklaması, fon yöneticisinin alış ve satış emirlerini açıklaması gerekir.

Blockchain konsepti hakkında düşünürseniz, bu rolü oynamak için bir düzenleyiciye ihtiyacınız yoktur, çünkü her şey teknolojik olarak yürütülebilir. Değişmez. Şeffaf. Herkes bunu düzenleyicilerle birlikte görebilir. Her hareket ve işlem zincir halinde kaydedilir. Özet olarak, şu anda düzenleyicilerin harcadığı maliyetlerin bir kısmı ile aynı düzenleme amacına hizmet edebiliriz.

 Dolayısıyla, blockchain teknolojisi ile, aynı hedefe ve amaca hizmet ederken sağlıklı bir finansal sistemi sürdürmenin maliyeti çok daha az olacaktır. Bu yüzden geleneksel finans dünyasının sonunda, özellikle düzenleyici süreçler ve sınır ötesi işlemler açısından maliyetleri azaltmak ve verimliliği artırmak için blockchain teknolojisini benimseyeceğine inanıyorum.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ