180 milyon dolarlık Bitcoin ve diğer dijital varlıklara gizli erişimi olan Kanada'nın en iyi kripto borsalarından birinin kurucusu olan bir kripto milyoneri, şüpheli koşullar altında 30 yaşında “öldüğünde” tartışmalar çıktı?

Dev Bitcoin Borsasının CEO

180 milyon dolarlık Bitcoin ve diğer dijital varlıklara gizli erişimi olan Kanada'nın en iyi kripto borsalarından birinin kurucusu olan bir kripto milyoneri, şüpheli koşullar altında 30 yaşında “öldüğünde” tartışmalar çıktı? Birincisi, bankalar, yatırımcılar ve Reddit güçleri kilitli varlıkların izini sürmeye çalışırken, bu genç moğolun gizemli ölümüyle ilgili sayısız hikaye mantar gibi yayılmaya başladı.

Yakın tarihli bir Unchained podcast'inde, Cotten'in ölümüyle ilgili tuhaf koşulları araştırmak için iki yıl harcayan kripto para birimi uzmanı Aaron Lammer, olayların nasıl geliştiğini özetliyor ve en çok sorulan soruyu ele alıyor: "Gerald Cotten hala hayatta mı?"

Birçoğu Quadriga vakasını başka bir çıkış dolandırıcılığı olarak görse de, Lammer'a göre bu “kripto dolandırıcılığının görünen yüzü.

Şimdiye Kadarki Hikaye

QuadrigaCX, Quadriga Fintech Solutions tarafından işletiliyordu ve Kanada'nın en büyük kripto para borsası olduğuna inanılıyordu. 2019 yılında, kurucusunun ölümünün ardından, borsa faaliyetlerini durdurdu ve 215,7 milyon dolarlık yükümlülük ve yaklaşık 28 milyon dolarlık varlıkla iflas ilan edildi.

Şirketin CEO'su ve kurucusu Gerald William Cotten, şifreleri yalnızca Cotten tarafından bilinen soğuk cüzdanlardaki 115.000 müşteriye yaklaşık 250 milyon dolar borçlu olarak Aralık 2018'de Hindistan'da öldü. Lammer'a göre "başlangıçta biraz gizemli" olan Gerald Cotten'in Hindistan'daki ölümünden sonra, soğuk cüzdanında kilitli varlıklarla ilgili çok fazla yaygara başladı.

Soğuk cüzdanlarının kilidini açmak için şifreleri geride bırakmadığı ortaya çıkınca işler daha da tuhaflaştı, daha önce kendisine bir şey olursa ölü bir adam anahtarıyla ulaşacağını iddia etti. Daha sonra, Taylor Monahan, bu soğuk cüzdanlarının sadece kilitli olmadığını, boş olduklarını ve bir süredir öyle olduklarını ortaya çıkardığında, insanlar Cotten'in ani ölüm iddiasıyla ilgili daha şüpheci olmaya başladı.

Lammer'ın şovunda gerçekten yaptığı şey iki gizemi ele almaktı:

- Gerald Cotten'a gerçekten ne oldu?

-Kayıp olan tüm o paraya ne oldu?

Kayıp para ve gizemli ölüm

Lammer'a göre, Cotten'in VPN'ler ve Tor ile ilgili derin deneyimi ve çevrimiçi olduğu yeri gizlemesi ve ayrıca banka hesapları ve kripto hesapları arasında fon taşıma yeteneği, sahte ölümünü yapmasını kolaylaştırıyor. En şüpheli şeylerden biri, Hindistan gezisinden sadece birkaç gün önce vasiyetini yapması. Lammer dedi ki:

“Gerry, uçabileceği özel jetleriyle uluslararası sınırların ötesine para taşımak konusunda gerçekten deneyimliydi. Uluslararası kumarhanelere gittiğini biliyoruz. Tüm bu teknikler, eski hayatıyla hiçbir bağlantısı olmayan başka bir yerde yeni bir hayata başlamak isteyen biri için faydalı olacaktır.”

Cotten'in mahremiyet koinlerine olan ilgisi, bu durumda dikkate değer bir başka şeydi. Lammer, kripto para biriminin aslında bir noktada büyük bir Zcash sahibi olduğuna dikkat çekti. Bu nedenle, kriptoda erken bir yatırımcı olan ve geçmişte aktif bir dolandırıcı olan bir adamın böyle bir numarayı yapması zor olmaz.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ