ABD’nin en büyük kripto para borsası olan Coinbase’den geçtiğimiz günlerde çok çarpıcı bir hamle geldi.

ABD’nin en büyük kripto para borsası olan Coinbase’den geçtiğimiz günlerde çok çarpıcı bir hamle geldi. Borsa yaptığı açıklamada Rusya ile bağlantılı 25 binden fazla hesabı bloke ettiğini belirtti.

Bu hamlenin çok konuşulacağı aşikar. Zira borsanın bu hamlesi merkeziyetsizliği sorgulattıracak cinsten. Bilindiği üzere kripto paraların ortaya çıkışı felsefesi içerisinde finansal özgürlüğü barındırıyor.  Coinbase’in bu hamlesinin finansal özgürlüğe yönelik bir darbe niteliği taşıdığı vurgulanıyor.

Tabi burada Rusya’ya yönelik yaptırımların da önemli bir etkisinin olduğu görülüyor. Coinbase’in AND yasalarıyla ne kadar uyumlu çalıştığı hesaba katıldığında hamlenin sebebi gayet net anlaşılıyor.

Diğer taraftan ABD’de önemli bir gelişme daha yaşanıyor. Başkan Biden kripto para stratejisini ortaya koyacak olan kararnameyi imzalayacak. Bu hamle aynı zamanda kripto paraların meşru olması anlamına da geliyor.

Tabi burada meşruiyet beraberinde sermaye kontrolünü de getirebilir. Batının tıpkı banka aracılığı ile uluslararası para gönderiminde olduğu gibi borsalara sermaye kontrolü getirmesi düşünülüyor. İlerleyen günlerin kripto para piyasası için çok sürprizleri barındırdığını ifade edebiliriz.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ