Devasa dijital ekosistem dedikDevasa dijital ekosistem dedik.

Devasa dijital ekosistem dedik. Aslında ilginç bir noktaya temas etmek istiyoruz. Google ve YouTube tarafından yapılan açıklamaya göre Türkiye’deki reklam gelirlerinin 2023 yılında 67 milyar liraya çıkması bekleniyor.

 Google ve YouTube’ın Türk ekonomisindeki payının 150 milyar lira olduğu vurgulanıyor. Türkiye ekonomisine yaklaşık 30 milyar liralık katkının yapıldığı belirtiliyor.

Devasa dijital ekosistem ayrıca yüzde 34’ü kadın istihdam olmak üzere 600 bini aşkın iş imkanının yaratılmasına da fırsat sağladı. Bu açıdan bakıldığında muazzam bir ekonomik büyüklük ile karşı karşıyayız.

Bunda teknoloji odaklı gelişmelerin ülke üzerinde yaptığı devasa katkıyı es geçmemek gerekiyor. Zira teknoloji destekli ekosistem bugün Türkiye’nin milli geliri içerisindeki payda yüzde 4’e ulaşmış durumda.

Dijital çözümler özellikle işletmelere önemli fırsatlar sağlıyor. Bu çerçevede büyüme, adil rekabet, uluslar arası piyasalara erişim ve dijital dönüşüm alanlarına dev katkılar sunuyor. Bakalım 2023 yılında bu katkılar nasıl şekillenecek? Milli gelirdeki pay önemli ölçüde artacak mı?

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ