Bitcoin ve kripto paralar ile ilgili olarak zaman zaman kimi devletlerden olumsuz açıklamalar geliyor.

Bitcoin ve kripto paralar ile ilgili olarak zaman zaman kimi devletlerden olumsuz açıklamalar geliyor. Bu alana yönelik olarak mesafeli oldukları belirtilen bu açıklamalarda bazı nedenlerin yer aldığı görülüyor. Yazımız kripto paraların devletler tarafından neden tehdit olarak algılandıkları üzerine duruyor.

Kripto Paralar Neden Tehdit Olarak Görülüyor

Kuşkusuz birtakım mesafeler söz konusu. Bu nedenlere bakıldığında en güçlü nedenin devletlerin para basma tekelini kaybetmeleri ihtimali olduğu görülüyor. Diğer bir neden ise senyoraj gelirlerinden mahrum kalma. Vergi konusu da ayrı bir neden olarak karşımıza çıkıyor. Zira kripto paralar ile vergi takibinin zorlaşacağını iddia ediliyor.

Diğer taraftan para politikasının etkinliğinin azalma ihtimali, likidite yöneliminin zorlaşma olasılığı, deflasyon endişesi gibi nedenlerde kripto paraların tehdit olarak görülmesine yol açan nedenler arasında yer alıyor. Son olarak kara para aklamayı ve terörü finanse etmeyi takip etmenin zorlaşması da devletlerin Bitcoin ve kripto para birimlerine mesafeli durmasının nedenleri arasında yer alıyor.

Bu endişeler aslında haklı endişeler. Ancak teknolojik gelişmelerin önünde duramama gibi bir gerçeklik de söz konusu. Piyasa dinamiklerine uymayan, evrensel gelişmelere ayak uyduramayan kararlar ve orta ve uzun vadede sürdürülebilir olamaz. Sistem su gibi mutlaka bir çıkış yolu bulur. Çıkış yolunun gecikmesi ise olumsuz sonuçlar doğuracaktır. Bu olumsuz sonuçlar arasında sosyal patlama, ekonomik çöküş ve finansal kriz gibi sonuçlar yer almaktadır

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ