Devlet

Türkiye’de Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) ve Sermaye Piyasası Kurumu’na (SPK) göre Bitcoin ve diğer kripto paralar yapı itibariye elektronik para kapsamında değerlendiriliyor. Fakat yakın zamanda Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) bu konuda bir çalışma grubu kurdu. Yapılan açıklamada TCMB Başkanı Murat Çetinkaya tarafından"Bitcoin ve kripto paraların finansal istikrara katkı sağlayabileceği" belirtildi. Çetinkaya yine de vatandaşları yatırımları konusunda dikkatli olmaya çağırdı. Kripto para konusunu detaylı bir şekilde takip ettiklerini açıkladı.

Bitcoin ve kripto paraların mevcut durumu bireysel risk kapsamında değerlendiriliyor. Şu an Türkiye'de işlem yapan kayıtlı ve resmi borsalar mevcut fakat bu konu ile ilgili yasal boşluk olması sebebiyle herhangi bir devlet güvencesi ya da düzenleme söz konusu değil. Bu bakımdan yatırımcılar bireysel risk alarak bu borsalardan Bitcoin ve diğer kripto paraları alıp satabiliyorlar. Aslında bu durum global anlamda tüm dünyada tartışmalı. Bitcoin'in merkezsizliğine bağlı olarak yasal durumu hep bir tartışma konusu. Ve bu belirsizliğin yarattığı riskler de Bitcoin'e ait bir ölçüt olarak hep tartışılıyor. Bu konuda da muhtelif görüşler var. Özellikle Venezuella, Yunanistan ve Kıbrıs'taki ekonomik krizlerde Bitcoin'in etkin kullanımı bu duruma verilen en güçlü örnekler. Aksi istikametteki görüşler ise Bitcoin ve kripto paralardaki balon etkisine dikkat çekiyor ve saadet zinciri benzeri oluşumlara dönüşebileceği yönünde eleştiriler yapıyor.

Mevcut durum içerisinde Bitcoin üzerine Türkiye Cumhuriyeti resmi makamlarının yaptığı iyimser açıklamalar hem yerel düzeyde hem de global anlamda olumlu etkiler yaratabilir. Bunu hep birlikte göreceğiz.



En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ