Amerika Birleşik Devletleri Federal Reserve (Fed) Sistemi, dijital para birimi fikrini analiz ediyor.

Dijital para birimi (CBDC) veya dijital dolar merkez bankası şu anda incelenmektedir, çünkü ABD’de mevcut ekonomik sistem için etkileri zor olabilir. Amerika Birleşik Devletleri Federal Reserve (Fed) Sistemi, şimdi finansal yapı üzerindeki riskleri değerlendiriyor. Fed yönetim kurulu başkanı, federal kurulun dijital dolar CBDC'yi dağıtmak için federal kurulun peşinde koşma niyetiyle ABD temsilcilerine konuştu.ABD temsilcileri French Hill ve Bill Fosters’a yanıt veren Jerome Powell Yönetim Kurulu Başkanı ABD Fed Kurulu, Fed’in dijital doları başlatmayı veya geliştirmeyi planlamadığını açıkladı. Ancak Federal Rezerv Kurulunun geçmişte dijital doların dağıtımını değerlendirdiğini ve ışığın görülmesi durumunda girişimin artılarını ve eksilerini değerlendirmeye devam ettiğini söyledi.

Powell ayrıca, Fed'in konuşlandırma durumunda ortaya çıkabilecek çeşitli durumları daha iyi anlamak için kendilerine ait küçük bir evcil hayvan projesi ile uğraştığını da ortaya koyuyor. Gazeteci Zachary Warmbrodt , ABD Fed'in çabalarını takdir eden French Hill'in verdiği yanıtla Twitter'daki haberi paylaştı.

Ancak, Powell ise, halen sorgulanmakta olan çeşitli yasal ve teknik hususların ve işlem sisteminin mevcut ekonomi üzerindeki etkisinin olduğunu açıklamaktadır. Çalışma, dijital dolarların para biriminin finansal istikrarına yol açabileceği tehditleri araştırıyor. ABD hükümeti, Facebook Libra projesine şüpheyle yaklaşıyor ve dijital dolar ülke için uygun görünüyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ