Amerika Birleşik Devletleri bankacılık yetkilileri, bir süredir dilden dile dolaşan bir söylentinin gerçek olduğunu hatırlatan dolar tabanlı bir Merkez Bankası Dijital Para Birimi'nin (CBDC) fizibilitesini inceliyor gibi görünüyor.

Dijital Dolar FED Başkanı Tarafından İnceleniyor

Amerika Birleşik Devletleri bankacılık yetkilileri, bir süredir dilden dile dolaşan bir söylentinin gerçek olduğunu hatırlatan dolar tabanlı bir Merkez Bankası Dijital Para Birimi'nin (CBDC) fizibilitesini inceliyor gibi görünüyor. Bu, dünyadaki birkaç merkez bankasının, özellikle Çin olmak üzere bir CDBC yayınlama planlarını açıkladığı bir zamanda geliyor.

Amerika Birleşik Devletleri Federal Rezerv Başkanı Lael Brainard, ülkenin merkez bankasının dağıtılmış defter teknolojileri ve dolar temelli bir Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC) olasılığını içeren dijital para birimleri için potansiyel kullanım durumuyla ilgili araştırma ve deneyler yürüttüğünü söyledi.

Başkan bu açıklamayı Stanford İşletme Enstitüsü'nde yaptığı konuşmada vurguladı. Brainard ayrıca hükümetler arasında endişe uyandıran ve güvenlik hakkında çok tartışmaya neden olan kripto para birimi olan Facebook'un Libra’sına da atıfta bulundu.

Brainard ayrıca, bir CBDC'nin etkinliği, finansal istikrar için potansiyel riskler ve denetleyici endişeler de dahil olmak üzere merkez bankasının aradığı spesifik konulardan bahsetti.

ABD Düzenleyicileri Dijital Dolar Arıyor

Özellikle son dönemde yatırımcılardan ve sektörün içerisinde yer alan kişilerden yeniliği engellemeyen düzenlemeler için çağrılar yapıldı. ABD'li yetkililer, teknoloji noktasında geride kalınacağı noktasında uyarıldı.

2019'da Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), kripto para birimlerini daha yakından inceleyeceğini, ancak birkaç somut sonuç ortaya çıktığını belirtti.

Eski ABD Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu Başkanı, kripto para birimi topluluğunda popüler olarak 'Kripto Baba' olarak adlandırılan Christopher Giancarlo, ABD'nin blockchain teknolojisine bakması gerektiğini ve hatta dijital bir dolar projesi başlatması gerektiğini söyledi.

FED’in kendi CBDC'sini başlatabileceği önerisi, Dağıtılmış Defter Teknolojisi (DLT) endüstrisi için çok önemli bir zamanda geliyor. Çin'den İsveç'e kadar çok sayıda merkez bankası, kendi kripto para birimleri için planlar ve dijital para birimleri için genel olarak güçlü bir gündem ilan etti.

Bir CBDC'yi düşünmesi ekonomik olarak en güçlü ülke olan Çin tarafından uzun zamandır gündemde.

CBDC'lere olan ani ilgi, birçok milletvekilinin Facebook'a çok fazla etki sağlayacağından korktuğu Facebook'un Libra projesinin bir sonucu olabilir. Bu, verilerin güvenliğini sağlama konusundaki kasvetli kaydı göz önüne alındığında büyük bir endişe kaynağıdır.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ