Ekim 2019'da, eski CFTC Başkanı J. Christopher Giancarlo, Wall Street Journal için azalan ABD doları sorununu çözmek için blockchain tabanlı dijital nakit öneren bir op-ed yazdığında, çok dikkat çekti.

Dijital Dolar Fiat Türevi Değil; Ulusal Para Gibi Desteklenecek

Bugün, küresel finansal alan artık bir CBDC fikri için yeni değil, Çin bu yıl aralarında kendi DCEP'sini başlatmaya hazırlanıyor, bu da dünya çapında oldukça fazla tartışmaya yol açan bir gelişme.

Giancarlo'nun bir zamanlar önerdiği bugün, gerçek bir proje, kısa bir süre önce eski CFTC başkanının, eski LabCFTC Direktörü Daniel Gorfine ve yatırımcı Charles Giancarlo ile birlikte Dijital Dolar Vakfı'nı kurduklarını duyurduktan sonra gerçek bir proje halini aldı.

Vakfın potansiyel bir ABD merkez bankası dijital para birimini zorlamak için Accenture ile bir ortaklığa girdiği bildiriliyor. Federal Rezerv ve diğer paydaşlar tarafından desteklenecek olsa da, Vakıf ABD merkez bankası kurumundan yeşil bir sinyal beklemeyecek.

Christopher Giancarlo kısa süre önce Davos’taki  Blockchain Ekonomik Forumu'nda dijital dolar girişimi hakkında konuştu.

Sohbete başlamak için Giancarlo, 21. yüzyılda olmasına rağmen, günümüzün finansal sisteminin hala teknolojik yeniliklere yer ayırmayan 20. yüzyılın normlarına dayandığına inandığını iddia etti ve şöyle dedi:

"ABD'li perakende kullanıcıları veya küresel ekonominin kendisi olsun, dolar kullanıcılarının dijital dünyada analog bir para birimi tarafından yetersiz kaldığına inanıyorum."

Dijital dolar girişimi üzerine genişleyen eski CFTC başkanı, asıl amacın şu anda yapıcı düşünme ve kavramsallaştırmayı ilerletmek için özel sektördeki “mareşal kaynaklar” olduğunu söyledi.

Giancarlo'ya göre, dijital dolar fiat dolarının bir türevi olmayacak ve ABD hükümetinin ulusal bir para gibi tam güvenilirliği ile desteklenecek.

“Geleneksel bankacılık sistemleri ve diğer akraba girişimleri aracılığıyla kullanıcılara sunulacak, ancak tam inanç ve krediden yararlanacak.”

Açılış konuşmasının ardından Giancarlo, Çin'in kendi CBDC'sini geliştirmesi ve PBoC'un hızlı gelişiminin aslında ABD dolarının hakimiyeti için bir tehdit olup olmadığını da sorguladı.

Giancarlo, dijital dolar yaratmanın arkasındaki amacın dijital yuan veya dijital Euro ile rekabet etmek olmadığını söyledi. Sayısallaştırmanın analog fiat para birimi olarak analog bir rolü destekleyeceği, dünyanın değişen finansal sistemine ayak uydurmanın dijital dünyada hizmet edemeyeceğini aktardı.

Ayrıca, eski CFTC başkanı pazardaki ilk CBDC olmanın gerekli olmadığını tekrarladı. Bunun yerine, lansmanı kolaylaştırmadan önce dijital doların tüm farklı mekanizmaları ve dinamikleri doğru şekilde aldığından emin olmak daha önemli.

Son raporlara göre şu anda böyle bir projeye odaklanan sadece ABD ve Çin merkez bankası değil, İngiltere Bankası da Bitcoin tarzı dijital bir varlık düşünüyor. BOE'den banka yetkilileri, Japonya Merkez Bankası, Avrupa Merkez Bankası (ECB), Sveriges Riksbank, Kanada Bankası, İsviçre Ulusal Bankası ve (BIS) temsilcilerini bir araya getirecek veriler ve görüşler, kombine bir CBDC potansiyelini değerlendiriyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ