İtalyan ödeme şirketi Nexi, dijital bir Euro oluşturmak için Avrupa Merkez Bankası ile işbirliği içinde çalışıyor.

İtalyan ödeme şirketi Nexi, dijital bir Euro oluşturmak için Avrupa Merkez Bankası ile işbirliği içinde çalışıyor.

ICRYPEX Kripto Para Uygulaması ile Her Yerde Özgürce Alın Satın!

Ülkelerdeki Merkez Bankaları, Merkez Bankası Dijital Para birimini (CBDC) piyasaya sürmeyi planlıyor. Temmuz ayında, Avrupa Merkez Bankası (ECB) yönetim konseyi, dijital bir Euro projesinin soruşturma aşamasını başlattı. Dijital Euro projesinin soruşturma aşamasının iki yıl sürmesi planlanıyor. Tasarım, yatırımcılar ve aracılar tarafından kullanıcıların tercihlerine ve teknik tavsiyelerine dayanacaktır. Merkez bankaları, diğer kripto para birimlerinden rekabeti önlemek için CBDC'ler üzerinde çalışıyor.

Dijital Bir Euro, Avrupalıların İhtiyaçlarını Karşılayabilmelidir

“Avrupa Parlamentosu ve diğer Avrupalı karar vericilerle ilişki kuracağız ve onları bulgularımız hakkında düzenli olarak bilgilendireceğiz. Vatandaşlar, yatırımcılar ve ödeme sektörü de sürece dahil olacak” dedi. ECB Başkanı Christine Lagarde'a göre, "Çalışmamız dijital çağda vatandaşların ve firmaların en güvenli para biçimine, Merkez Bankası parasına erişmeye devam etmesini sağlamayı amaçlıyor." Dijital bir Euro, finansal istikrarsızlığı ve yasadışı faaliyetleri önlerken Avrupalıların ihtiyaçlarını karşılayabilmelidir.

 İtalyan Ödeme Sağlayıcısı Nexi, CBDC Projesine Katıldı

İtalyan ödeme sağlayıcısı Nexi, Avrupa'nın en büyük ödeme şirketlerinden biridir ve dijital bir Euro oluşturmak için Avrupa Merkez Bankası ile işbirliği içinde çalışmaktadır. Nexi, her yıl 41,3 milyon ödeme kartını ve yaklaşık 2,7 milyar işlemi yöneterek diğer bankalar için ödeme hizmetleri sunuyor. Ayrıca yatırımcılar ve Dijital Bankacılık grupları için hizmet sağlarlar. Nexi'nin pozisyonu, Merkez Bankası dijital para birimlerinin, ödemelerin geleceği için istikrarlı paralarla aynı seviyede çok önemli olabileceği yönünde.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ