Avustralya merkezli Commonwealth Bank'tan bugün öenmli bir hamle geldi.

Dijital İşlemler Kötüye Kullanılınca Bu Banka Önlem Almaya Gitti

Avustralya merkezli Commonwealth Bank, dijital ve mobil bankacılık işlem açıklamalarında aralarında aile içi istismar ve tehditin de olduğu bir dizi kötü amaçlı kullanımı fark etmesinin ardından işlem açıklaması özelliğinde sınırlandırmaya gitmeye başladı.

Banka yaptığı açıklamada hakaret, taciz, tehdit, psikolojik saldırı ve şiddete teşvik içeren işlemleri reddedeceğini ve hatta bu işlemleri yapanların dijital bankacılık hizmetlerine erişimlerini askıya alacağını veya durduracağını belirtti.

Commonwealth Bank’ın uyarısı, aile içi şiddete maruz kalan bir müşterinin hesabındaki rahatsız edici mesajların fark edilmesinin ardından geldi. Bankanın konunun detayına inerek 3 aylık bir analiz yapmasıyla, ağırlıklı olarak 1 dolardan düşük bedelli işlemlerle kötü niyetli mesajlara maruz kalan 8 binden fazla müşterinin olduğu ortaya çıktı.

Avustralyalı banka, aile içi istismarın genellikle finansal istismarla bağlantılı olduğunu belirtiyor. Yapılan araştırmalar, Avustralya’da her 4 kadından ve 13 erkekten birinin eşinden veya sevgilisinden şiddet gördüğünü ortaya koyuyor. Araştırmalar aynı zamanda bu vakaların yaklaşık %90’ında maddi istismarın var olduğunu gözler önüne seriyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ