Bitcoin

Uzun zamandır beklenen Bitcoin Gold nihayet bölündü! Ancak hala ne borsalarda (paribu koinim bittirex...vs), ne Blokchain'de ne de Bitclap hesaplara yansımadı.Bitcoin Gold ile ilgili  ayın 25'inde saat 3'te beklenen bölünme haberi ayın 24'ünde sabah saat 7:00'de geldi. Henüz hala kullanıcıları tarafından  neden çıkarıldığı anlaşılamadıysa da bu bölünmeyi bekleyen yüzlerce Bitcoin kullanıcısı biliyorum.

Bitcoin'le açılan hesapları sırf BTG hediyesi olacak diye elinde tutanlar ya da Bitcoin Gold verecek diye kredi kartından para çekip Bitcoin alıp bekletenler inşallah umduğunuz gibi olur ama bugün itibari ile gözlemlediğim Bitcoin Gold'un çıktığı ve maalesef beklentileri karsılamadığı yönünde.  400 dolarlarda çıkıp %59 değer kaybı yaşayan Bitcoin Gold acaba beklentileri karşılaycak mı? Doğruyu söylemek gerekirse  aslında ben bir yatırımcı olarak bile ele alırken ki şuan 160 dolarlarda olmasına rağmen burdan bile almayı riskli buluyorum. İlerleyen süreçleri beraber takip edeceğiz.

Daha çiçeği burnunda Bitcoin Gold'un ne işe yarayacağını anlamadan şimdi de ortaya Bitcoin Silver söylemleri dolanıyor. Bu durum Bitcoin'i etkiler mi, tetikler mi bunu bilemiyeceğim ama gün gectikçe daha fazla kullanıcı sayısına ulasan Bitcoin; değerinden hiç bişey kaybetmeyecek dahada artacaktır diye düşünüyorum. Bu yazıyı da Bitcoin'in balon olduğu ve bir yerlerde tıkanacağı söylemleri ile kendilerini böyle bir teknolojiden mahrum bırakanlara itafen yazıyorum: "Büyük resimi görün ve ufakta olsa bir miktar bitcoin edinmenin yollarına bakın".

Bitcoin bir kar tanesi misali bir çığ olmaya hazırlanıyor... Tabi bu çığ kimin başına düşeceği  bilinmez 2140 yılını hiç birimiz göremeyeceğiz  ve 2140 yılında üretim durunca Bitcoin'in ne olacağını benden başka merak edende yoktur sanırım konumuza dönmek gerekirse; bu bölünmeler kaça kadar devam edecek şuan bile kestiremiyorum. Bitcoın gerçek bir yatırım benim için ve oldukça da kazançlı. Bu  teknolojiden bihaber olanlar için ve Bitcoin'le geç tanışacaklar için maalesef  üzülüyorum. Her satoşinin 1 dolar olacağını söyleyen harika yatırımcılar tanıyorum ve defalarca da engellenmeye calışsa büyüme hızında bir gerileme olmadı aksine tanındıkça daha da büyüdü. Bu büyüme karşısında seyirci olmak yerine oyuncu olmayı tercih edenlerdenim ama bir köşede bir kaç bitcoin unutacak kadar da zengin olmak isterdim doğrusu :)

Las Vegas'ta Money 20/20 konferansında tanıtım yapan Jeff Garzik, Metronome'un Bitcoin'in alternatifi olmadığını ifade etmişti. Kripto para dünyasına şöyle bir bakarsak  dijital sistemin her geçen gün bizi nekadar çektiğini anlayabiliriz. Sekiz yıl evvel ortaya çıktıgında değeri  0,001 dolar bu kadar kısa sürede bu kadar değer kazanması tabiki akıllara zarar ve kabul edilemez görünebilir. Biz hala bunları düşünürken alsam mı, almasam mı, yatırım mı, değil mi derken  elin adamı (Hong Kong merkezli Xapo) yüksek miktarda  Bitcoin'e sahip kişilere (müşterilerine) sığınak hizmeti temin ediyor. Hem de ne sığınak: granit dağın içine oyulmuş eski bir askeri sığınak her türlü savunma aracının bulunduğu ve siber saldırılar haricinde buraya yapılacak terör saldırılarına karşı savunma gücüne sahip tam teşekküllü bir sığınak. Acaba bu kadar zahmet ve emek modası ve cazibesi bir kaç yıl içinde bitecek bir para birimi için olabilirmi tabiki olamaz!

Bu yazım umarım bir kaç kişinin ufkunu açar da biraz okuyup araştırma yapmaya başlar. Yoksa oturduğu yerden bu bir balon söylemlerine inanarak bu yasaklanır mı, bu yasal mı sorularına yanıtlar arayarak zaman kaybeder ..

Vakit nakittir... Vaktinizide naktinizide iyi kullanın, saygılar.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ