Çin Halk Bankası yetkilileri, merkez bankasının "Dijital Para Elektronik Ödeme" (DC / EP) testinin bittiğini doğruladı.

Dijital Para Birimini Test Eden Çin’in Kendi Kriptosunu Piyasaya Sürmesi An Meselesi

DC / EP olarak adlandırılan Çin'in ulusal dijital para birimi Çin Halk Bankası tarafından başarıyla test edildi. Bununla birlikte, PBoC başkan yardımcısı Fan Yifei, dijital para birimini genel kullanıma sunmadan önce iyileştirilmesi gereken bazı alanlar olduğunu söyledi.

PBoC Nakit Parayı Dijital Para Birimi İle Değiştirmeyi Hedefliyor

Çin Halk Bankası, nakit parayı ulusal merkezi dijital para birimi ile değiştirmeyi hedefliyor. Bazıları Çin ulusal dijital para biriminin uluslararası ticaret için bir rezerv olarak ABD dolarıyla rekabet edebileceğini iddia etti. Çin dijital para biriminin lansmanı yaklaşıyor, ancak banka resmi lansmanın ne zaman yapılacağı konusunda belirli bir zaman çizelgesi açıklamadı. Yerel haberlere göre, araştırma ve test süreçleri neredeyse bitti ve PBOC, merkez bankası yetkilileri, dijital RMB'nin “sürekli olarak başlatılmasını ve uygulanmasını teşvik edecek”.

DC / EP, Çin'in Bitcoin'e Cevabı

Çin, blockchain ve makine öğrenimi ve yapay zeka da dahil olmak üzere diğer yenilikçi teknolojileri benimsemede ön plana çıktı. Birçoğu Çin hükümetinin dijital para biriminin arkasındaki niyeti sorguladı. Potansiyel olarak kitle gözetimi için bir araç olarak kullanılabilir. Merkez bankası daha önce kitlesel gözetim olarak kullanmayacaklarını ve kullanıcılara “kontrollü gizlilik” sağlayacaklarını söylemişti.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ