Maliye bakanları ve merkez bankası yöneticilerinin G-20 zirvesinde kripto para birimi düzenlemelerini görüştükleri için Japonya özellikle dikkat çekiyor.

Dijital Para Çıkartmanın Bir Sonraki Adresi Bu Ülke mi Olacak?

Maliye bakanları ve merkez bankası yöneticilerinin G-20 zirvesinde kripto para birimi düzenlemelerini görüştükleri için Japonya özellikle dikkat çekiyor. Japonya Merkez Bankası (BOJ), Maliye Bakanlığı (MOF) ve Finansal Hizmetler Ajansı (FSA) liderleri, ülkenin devlet tarafından onaylanmış bir dijital para birimi benimsemek için sıraya girip girmeyeceğini belirlemek adına bir dizi toplantı yaptılar.

Tartışılan konular arasında merkez bankası dijital para birimini (CBDC) kucaklayan Japon hükümetinin dünya ekonomisini nasıl etkileyeceği yer alıyor. Çok sayıda kripto borsalarının yükselişine rağmen, ABD doları fiili küresel para birimi olmaya devam ediyor.

Japonya Her Zaman Kripto Para Birimi İçin Lider Oldu

Kripto para biriminin doğum yeri olan Japonya, blockchain teknolojisini kullanma konusunda genellikle küresel paketin önünde yer aldı. Ekonomisi dijital para birimini benimsemekten büyük fayda sağlayabilir. Bununla birlikte, diğer ülkeler gibi, bu tür para birimleri daha yaygın hale geldiğinden, hackleme, mali suçlar ve kara para aklama konusunda aynı endişelerle karşı karşıyadır.

Bu konuların ele alınması için son toplantı Ocak ayında yapıldı. Katılanlar arasında FSA uluslararası ilişkiler bakan yardımcısı Ryozo Himino, uluslararası ilişkiler maliye bakan yardımcısı Yoshiki Takeuchi ve BOJ uluslararası ilişkiler müdürü Shinichi Uchida da vardı.

Özellikle BOJ, Japonya ile ilgili bir dijital para birimi benimsemeye hazır olmayı planlıyor. Başkan Haruhiko Kuroda daha önce Japonya'da devlet tarafından onaylanmış bir dijital para birimine talep olmadığını, ancak düzenleyici zorluklar ve riskler doğru bir şekilde ele alındığında ortaya çıkabileceğini kabul ediyor ve şöyle diyor:

“Artan bir ihtiyaç olduğunda uygun bir şekilde hareket edebilmemiz için araştırma ve incelemeyi teknik ve yasal açıdan geliştiriyoruz.”

Diğer ülkeler dijital para birimini benimseme yolunda

Yurtdışındaki gelişmeler Japonya'da bu tartışmaları körükleyebilir. Çin Halk Bankası, dijital yuan işlemlerini değerlendirmek için iki yıllık bir pilot program başlattı. Pekin, Çin'deki herhangi bir dijital para biriminin yuanı tamamlayacağını, yerini almasını açıkça belirtti.

 İngiltere Bankası, Avrupa Merkez Bankası ve İsveç, Kanada ve İsviçre'deki merkez bankaları, Uluslararası Ödemeler Bankası ile dijital para birimleri üzerinde ortak bir çalışma yapacaklarını açıkladı. Bu arada ABD Milli Gelir Servisi, Mart ayında bir kripto para birimi zirvesi düzenlemeye hazırlanıyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ