Dijital paralara yatırım yapmak mantıklı mı?

Bundan birkaç yıl önce her şey Bitcoin ile başladı. Kripto para birimi olan bu devrim niteliğindeki buluş ilk çıktığında 1 kuruş bile değildi. Bitcoinin geçmiş durumlarını incelediğimizde, bu işten çok ciddi paralar kazanan kişiler görebilirsiniz. Çünkü 1 kuruşa aldığınız bir “kriptoyu”, şu anda 20,000₺ ‘ye satmak; hatta gelecekte daha da üst fiyatlara satma (şansınız) var. Peki bu denli değerli kılan nedir? Bunu birkaç maddede açıklamak mümkün;

  • Yurtdışına para göndermek için çok küçük komisyonlar ödemeniz yeterli ve bunu anonim olarak da yapabiliyorsunuz. eğer bu işlemi bir banka ile yapacak olursanız komisyon biracık (!) tuzludur ve zaman alabilir.
  • Çok sayıda yatırımcı ve finans sektörü uzmanı bitcoin’e güvenle bakıyor.
  • Rusya Merkez Bankası Başkan Vekili Georgy Luntovsky, pozitif bir yaklaşımla, Bitcoin’in göz ardı edilmemesi gerektiğini ifade etti. Wall Street Journal’ın raporuna göre, bankanın Bitcoin ve diğer kripto paralar hakkında bilgi toplama sürecinde olduğu belirtiliyor. Luntovsky, şuanda bekle ve gör yaklaşımını benimsediklerini de ekliyor.

   ''Fiyatı çok yükseldi. biz bu treni kaçırdık artık almak mantıklı değil'' diyor iseniz bir kez daha düşünün. Çün BTC henüz yeterince büyümedi ve bunun için daha zamana ihtiyacı var (günlük hayatta kullanım, alışveriş sitelerinin kabul etmesi vs).   Bundan 5 yıl öncesini düşünün. İsterseniz Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerine göz atalım:

''ülkemizde internetten alışveriş yapanların oranı yüzde 30,8 oldu. İnternet üzerinden alışveriş yapanların oranı 5 yıl önce yalnızca yüzde 15’ken, geçen yıl ise bu rakam yüzde 24,1’di.''

Bunu iki yönden değerlendirebiliriz;

İlk olarak artık insanlar işlerini internet üzerinden halldiyor, bankacılık ve alışveriş bunun en önemli örneklerinden. Alışveriş gibi fiziksel boyutta bir eylemin sanallaştırılması daha fazla çeşit, daha az zaman ve genelllikle daha uygun fiyatlar bunun başlıca sebepleri. Ve bu sanallaşma döneminde para sanallaşacaktır ki zaten bunu görebiliyoruz.

Bir diğer açıdan ise ödeme yöntemlerine alternatifler getirilmesi kullanıcıların hoşuna gidecektir. Elinizde bir miktar bitcoin var ve yapcağınız alışverişte bunu kullanmak istiyorsunuz. Önce tl ye çevirmeniz ve sonra banka hesabına çekmeniz gerekmektedir. Bunun yerine direkt olarak BTC ile ödeme yapmayı kim istemez ki? Alışverişin kolaylaşması hacmini artıracaktır ve ilerleyen zamanlarda ''BTC ile öde'' butonunu göreceğiz. bununla beraber BTC nin yaygınlaşması ve fiyatının da artması kaçınılmazdır.

  Yatırım yapmak için hala bir şansınız olabilir. 1 kuruştan 15 bin tl ‘ye ulaşması %150 Milyon gibi bir yükseliş olsa da, bizce hala yatırım yapmak için şansınız var.

 Bu yazıda ''BTC'nin geleceği'' farklı bir açıdan değerlendirilmiş olup, yatırım tavsiyesinde bulunulmamaktadır.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ