Google trendleri, bu Noel'in sona erdiği haftada "NFT'ler" için küresel arama yapanların "kripto" için arama yapanları aştığını gösterdi.

 Google trendleri, bu Noel'in sona erdiği haftada "NFT'ler" için küresel arama yapanların "kripto" için arama yapanları aştığını gösterdi. Dijital koleksiyon ürünleri büyük ölçüde benimsendi ve çok sayıda kullanım örneği gördü, ancak kusursuz olmadı.

Google Trends'e göre Noel'de sona eren hafta boyunca, "NFT'ler" veya değiştirilemez tokenler için yapılan küresel aramalar, "kripto" aramalarını geride bıraktı. Dahası, bu dijital koleksiyon ürünlerinin en büyük pazarları olan OpenSea'deki işlemleri 10 milyar doları aştı. Bu olaylar, artan işlemlerle birlikte NFT'lerin daha fazla ana akım penetrasyonuna işaret ediyor.

NFT'lere yönelik artan talep, çeşitli endüstrilerin bunları alma hızıyla da gösterilmiştir. Nike ve Adidas gibi tüketici markaları bu koleksiyonlarla ve bunlarla ilişkili sanal alanla metaverse ile uğraştı. Nike, sanal spor ayakkabı ve koleksiyon markası RTFKT'yi satın alarak meta veriye katıldı. Geçen ay, Adidas bir Sandbox metaverse arazisi satın alırken, dört gün önce ilk NFT koleksiyonuyla OpenSea sıralamasında zirveye yerleşti.

Ek olarak, müzik ve eğlence endüstrisinden tanınmış kişiler kendi NFT koleksiyonlarını halka açık bir şekilde tanıtmışlardır. Snoop Dog, Grimes, Steve Aoki ve Mila Kunis'i içerirler. Eski ABD First Lady'si Melania Trump bile kısa süre önce Solana blok zincirinde kendi NFT girişimini duyurdu.

 Eski First Lady Melania Trump, NFT Dalgasına Katıldı, Solana'yı NFT'lerini Basıp Satmak İçin Seçti

Instagram gibi önde gelen sosyal uygulamalar ve Coinbase gibi kripto oyuncuları da NFT endüstrisine girmenin yollarını araştırıyor. Axie Infinity ve Sorare gibi NFT oyunları, kullanıcıların kripto ve NFT'ler hakkında daha fazla bilgi edinmelerini mümkün kıldı. Aynı zamanda en sevdikleri oyunların keyfini çıkarırken pasif gelirler elde ederler.

NFT'ler Genel İlgiyi Çekiyor

Ayrıca, NFT'ler yanlarında çok sayıda yardımcı program getirdi. Örneğin, Orica platformu, NFT müzayedesinden elde edilen geliri Uganda'daki çocuklar için bir okul inşa etmeye yönlendirmeyi planlıyor. Hayırsever bağış olarak bilinen bu tür eylemler, kişiyi ABD'de vergi indirimi için uygun hale getirir. Son olarak, NFT'ler fiziksel sergilere ihtiyaç duymadan hem yeni hem de deneyimli sanatçıları tanıtıyor. Bunun bir örneği, göçebe at binicilerinin hikayelerini ve bozkırların tarihini blok zincirine getiren Moğol NFT'sidir.

Bazı NFT'ler ve NFT dağıtım platformları bu yıl öne çıktı. Bunlardan biri, OpenSea'de en yüksek işlem hacmine (3,3 milyar $) sahip olan Larva Labs CryptoPunks'tur. Bored Ape Yacht Club, 1,07$'lık işlem hacmiyle yakından takip etti. Art Market Research'e göre Artist Beeple şu anda birinci ve ikinci en pahalı dijital sanat eseri rekorunu elinde tutuyor.

Ayrıca, DappRadar'a göre, kazan-kazan oyunu Axie Infinity, bu yıl NFT işlem hacminde 2 milyar doları aşan ilk DApp oldu. NFT oyunu NBA Top Shot da 750,4 milyon dolarlık işlem hacmiyle manşetlere taşındı.

Ancak o zaman bile, endüstri zorlukların gerisinde kalmadı. Bunlar, sahtekarlık, çıkış dolandırıcılığı ve kara para aklama ve vergi kaçakçılığı suçlamalarını içerir.Yine de Cointelegraph Research, yıl sonuna kadar 17,7 milyar dolarlık şaşırtıcı bir NFT satışı öngörüyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ