Rus parlamentosu, lisanslı kripto borsalarına vergi indirimi sağlamak için yeni bir yasa tasarısı önerdi. Yeni yasaya göre, vergi Rus şirketleri için %13 ve yabancı şirketler için %15 olacak.

Dijital Varlık İhraççıları, Rus Hükümetinin Vergi İndiriminden Yararlanacak

Eşi benzeri görülmemiş batı yaptırımları Ukrayna'daki olaylar üzerine Rusya'nın finans sisteminin kalbine isabet ederken, Rusya'daki milletvekilleri darbeyi yumuşatmak için yeni yasalara destek oluyorlar. 28 Haziran 2022'de Rus parlamentosu, dijital varlık ve kripto para ihraç edenleri katma değer vergisinden (KDV) potansiyel olarak muaf tutan bir yasa tasarısını onayladı.

Bu gelişme, 28 Haziran'ın geç saatlerinde Reuters'in bir raporu aracılığıyla geldi. Devlet Duması üyeleri tarafından Salı günkü ikinci ve üçüncü okumalarda onaylanan yasa tasarısı, dijital varlık ihraççıları ve bilgi sistemleri operatörleri için katma değer vergisine ilişkin dokunulmazlıkları öngörüyor. Ayrıca, dijital varlıkların satışından elde edilen gelir üzerindeki vergi oranlarını da belirtir.

Mevcut işlem oranı, standart varlıklarla aynı şekilde %20. Yeni yasaya göre, vergi Rus şirketleri için %13 ve yabancı şirketler için %15 olarak uygulanacak. Bununla birlikte, yasa taslağının Rusya Federal Meclisi'nin üst meclisi tarafından gözden geçirilmesi ve yasalaşması için Başkan Vladimir Putin tarafından imzalanması gerekiyor.

Rusya Federasyonu, merkez bankasının finansal istikrar konusundaki endişelerini öne sürerek kripto para birimlerine ve diğer dijital varlıklara uzun süredir güvensizliğini dile getiriyor . Bununla birlikte, 3 Şubat'ta Rusya Merkez Bankası, dijital varlıkları Atomyze'ye takas etmek için ilk lisansı verdi. Bu firma, Rus madenciliği ve eritme devi Nornickel'in envanterinden tokenize metal satıyor. Bundan sonra Mart ayında, hakim borç veren Sberbank, dijital finansal varlıkları ihraç etmek ve ticaretini yapmak için de bir izin aldı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ