Çin’in dijital yuanı, özellikle Jiangsu Eyaletindeki önemli bir şehir olan Suzhou’daki mevcut denemeleri hakkında yeni ayrıntılar ortaya çıktı.

Dijital Yuan, Suzhou

Çin’in dijital yuanı, özellikle Jiangsu Eyaletindeki önemli bir şehir olan Suzhou’daki mevcut denemeleri hakkında yeni ayrıntılar ortaya çıktı.

16 Nisan'da, Şanghay Menkul Kıymetler Borsası'nda işlem gören şirketler ve kamu şirketleri için bir inovasyon kurulu olan ChinSci-Tech muhabirleri, merkez bankası dijital para biriminin yerel yönetim ve işletme çalışanları için bir nakliye sübvansiyonu programının bir parçası olarak test edildiğini ortaya koydu.

İkinci bir resmi rapor bugün Alibaba iştiraki Ant Financial tarafından işletilen mobil ödeme uygulaması Alipay'ın para biriminin donanım, dağıtım ve ödeme kanalı teknolojisinin araştırılmasına ve geliştirilmesine katkıda bulunduğunu doğruladı.

Bu ay, Suzhou'nun Xiangcheng Bölgesindeki ajansların ve işletmelerin, yerel işçilerin ulaşım sübvansiyonlarının% 50'sini yeni dijital para biriminde (“dijital para birimi / elektronik ödeme” için DC / EP olarak da bilinir) ödeyeceği bildiriliyor.

Bölgedeki işletmeler, kurumlar ve çeşitli yönetim kurullarından ilgili bir ücret dağıtım bankası ile dijital para dağıtım anlaşması imzalamaları ve işgücündeki herkes için dijital bir cüzdan kurmaları istenmektedir.

Programa dahil olan dört banka Çin Sanayi ve Ticaret Bankası, Çin Tarım Bankası, Çin Bankası ve Çin İnşaat Bankası'dır.

ChinSci-Tech muhabirleri tarafından görülen resmi bir mektup, dijital para birimi testinin devlete ait bu dört bankadan biri aracılığıyla yapılması gerektiğini ortaya koyuyor. İşletmelerin bankalardan birini (şu anda diğer ticari veya şehir bankalarını kullanan işletmeler dahil) seçmeleri, ihraç sözleşmesini imzalamaları ve personeli için dijital cüzdanları Mayıs ayı sonuna kadar kurmaları istenmektedir.

Merkez bankası henüz DC / EP’nin teknik tasarımı hakkında resmi ve güncel bilgi yayınlamamış olsa da, ChinSci-Tech muhabirleri bu yılın başlarında Alipay'ın ilgili beş patentinde ortaya konan ayrıntılara dikkat çekti.

Bu patentler, DC / EP'nin, lisanslı üçüncü taraf ödeme kurumlarının veya bankaların dijital para biriminin ikinci kez düzenlenmesine katılmasını sağlayan iki katmanlı bir mimari ve iki katmanlı dağıtım sistemi benimsediğini göstermektedir.

Alipay'ın, bankanın yanı sıra, planın uygulanmasına katılması muhtemeldir. DC / EP yayınına katılmaya lisanslı tüm kuruluşlar, ülkenin merkez bankası olan Çin Halk Bankası'nda bir rezerv hesabına sahip olacaklar.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ