Çin'in merkez bankası dijital para birimi (CBDC), dijital yuan, havacılık sektöründeki erişimini genişleterek Çinli iş seyahati yapanların dijital para birimini kullanarak uçak bileti satın almalarına olanak sağlıyor.

Dijital Yuan Uçuşa Geçti! İşte Yaşananlar

Çin'in merkez bankası dijital para birimi (CBDC), dijital yuan, havacılık sektöründeki erişimini genişleterek Çinli iş seyahati yapanların dijital para birimini kullanarak uçak bileti satın almalarına olanak sağlıyor. China Merchants Bank ve Sivil Havacılık İdaresi Takas Merkezi tarafından ortaklaşa başlatılan yeni bir e-CNY platformu, ticari yolcular ve şirketler için verimli ve kolay işlemleri kolaylaştırmayı amaçlıyor.

Çinli İş Seyahatçileri Dijital Yuan'ı Kucaklıyor

e-CNY platformu, şirketlerin ve girişimcilerin ticari uçak biletleri için ödeme yapmak üzere dijital yuan kullanmalarını sağlıyor. Ayrıca, ticari yolcuların seyahatleri sırasında dijital para birimini kullanmaları için yeni hizmetler sunuyor. Platformun Suzhou China Travel Service tarafından müşteriler adına bilet satın almak için ilk kez kullanılması, CBDC'nin benimsenmesinde önemli bir adımı işaret ediyor.

Çin Halk Bankası (PBoC) dijital yuanı ülkenin ulaşım ağına entegre etmeye kararlı. Pekin'in büyük havalimanları daha önce kargo ile ilgili bir dijital yuan girişimini duyurdu ve bazı havalimanları transit yolcuların çeşitli işlemler için e-CNY kullanmasını sağladı. Ayrıca, pilot bölge içindeki demiryolu ağları, metro sistemleri ve otobüs güzergahları dijital yuan ödemelerini kabul edecek şekilde yükseltilerek farklı sektörlerde kullanımı teşvik edildi.

Artan Benimseme ve Girişimler

Shenzhen kentinde yaklaşık 36 milyon dijital yuan cüzdanı bulunuyor ve bu da CBDC'nin kent sakinleri arasında giderek daha fazla kabul gördüğünü gösteriyor. Changzhou gibi bölgeler, dijital para biriminin daha fazla benimsenmesini teşvik etmek için 700.000 $ CBDC jetonu ve kupon hediyesi gibi teşvikler sunuyor.

Uçak bileti satın almak için e-CNY platformunun kullanılmaya başlanmasıyla birlikte, dijital yuan hızla Çinli iş amaçlı seyahat edenler için tercih edilen bir ödeme yöntemi haline geliyor. Çin CBDC'nin çeşitli uygulamalarını keşfetmeye devam ederken, havacılık sektöründe yaygın olarak benimsenmesi, diğer sektörlerde daha geniş çaplı uygulamaların önünü açıyor ve ülkenin finansal ortamındaki konumunu daha da sağlamlaştırıyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ