Sanat piyasasında son zamanlarda NFT’nin çok konuşulduğu görülüyor.

Sanat piyasasında son zamanlarda NFT’nin çok konuşulduğu görülüyor. Fiziksel sanatın yerine geçebilecek güveni tam sağlayamadı belki ancak dijitalin gücünü kesinlikle kanıtladı NFT’ler.

Uzun vadede nelerle karşılaşacağımızı şimdiden tahmin edebilmek çok zor. Sanatçılar şimdilik bu alanı deneyimliyorlar. NFT’ler öncelikle sanatın ayrıca fiziksel olarak isimlendirilmesine sebep veriyor. Zira dijital form ilk defa bu kadar dikkate alınmış durumda. Ayrıca bir değere de kavuştu.

NFT alanının öncelikle ne olduğunun iyi anlaşılması gerekiyor. Bu dünyayı iyi anlamak gerekiyor. Kripto para topluluğunun bir değeri olmak kolay değil. Bu bağlamda NFT alanının kendine has dinamiklerinin ve kurallarının olduğu unutulmamalı. Burada konunun sadece sanatınızı dijital olarak tasarlayıp blok zincirine kaydetmekle ilgili olmadığını, bunun çok ötesinde olduğunu görüyoruz.

NFT eserlerin taşıdıkları görsel değerler haricide artık spekülatif bir yatırım aracı haline de geldiğini hatırlatalım. Eserin üreticisinin potansiyeli de öne çıkıyor. Bir eser üretiliyorsa bu eserin ikinci, üçüncü ve dördüncü kez el değiştirmesi ana hedef olmalı.

Sanat koleksiyoneri ile NFT koleksiyoneri arasındaki farkı da belirtelim. Sanat koleksiyonerleri daha çok para kazanmayı ve yatırım yapmayı bilen profillerden oluşuyor. NFT koleksiyoneri ise daha çok konuya yatırım aracı olarak bakıyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ