Diyanet İşleri: "Kripto paralar İslam

Geçtiğimiz günlerde ülkemizde Diyanet İşleri kripto paralar hakkında bir açıklamada bulundu. Diyanet İşleri kripto paraların İslam ile "uyumlu" olmadığını dile getirdi. Bahsi geçen kripto paralar ise Bitcoin ve Ethereum. (Litecoin alabilirsiniz yani.)

Diyanetin yaptığı açıklamada, Bitcoin'in "spekülatif" olmasından dolayı, Müslümanlar'ın bu tip paralarla işlem yapmasının uygun ve caiz olmadığını ifade ettiler.

"Kripto para alım satımı, kripto paralardaki değerlemelerin spekülasyona açık olması nedeniyle şu anki statüsünde İslam ile uyumlu değildir". Bu tip işlemler karapara para aklama ve yaşa dışı faaliyetler için kullanılabilir, devlet denetimi ve gözetiminde olmadığı için kullanımı uygun değildir."

Diyenet İşleri, Bitcoin'in son boğa piyasasından birkaç gün önce, bu açıklamaları yapmıştı açıklamalardan sonra Bitcoin ilerleyen günlerde %15 değer kaybederek 9.000$ seviyelerine kadar geriledi. Tabiki Diyanet İşlerinin bu açıklaması Bitcoin'in düşmesine etkisi olacağını sanmıyorum.

Bildiğiniz gibi yakın bir zaman önce Türkiye de Paypal da yasaklanmıştı ve artık kullanılmıyor. Daha sonrasında birçok siteye de yasak geldiğini biliyoruz. Mesela Wikipedia gibi bir bilgi kaynağına erişimimiz yasak VPN gibi araçlar kullanarak tabi ki erişim sağlayabiliyorsunuz fakat bu tip bir ansiklopediye girebilmek için VPN seçeneğine başvurmakta üzücü bir durum açıkçası.

Diğer bir olaydan bahsedersek sebebi tam olarak açıklanmış değil fakat Kıbrıs kökenli borsalardan biri olan ve bugüne kadar Türkiye de hizmet vermiş BTCTurk borsası 2016 yılında kendisi ile çalışacak bir banka ortağı bulamadığı için bir süre faaliyetlerine ara vermişti.

Türk Lirasında ki kayıplar her geçen gün artmakta ve enflasyon oranı yükseldikçe paranın alım gücü azalmaktadır. Bu sebepten dolayı ülkemizdeki açlık sınırı ile asgari ücret arasında ciddi farklar oluşmuştur. Geçen günlerde bir bakanın yaptığı açıklamada, asgari ücret bir ailenin geçinmesi için verilen ücret değil yapılan bir işin karşılığında alınacak en az tutardır şeklinde ifade edilmişti. 

Mesela ülkemizdeki internet ile ilgisi olan ve kripto paralar hakkında bilgi sahibi birçok kişi kripto paralara yatırım yapıyor. Yapılan yatırımın getirisi Bitcoin için 2017 yılında %1250 civarındayken Ethereum için %5000 civarında oldu.Tabi ki kenarda birikmiş parası ve bu işten anlayan kişiler yatırımlarını yaptı zengin/fakir olarak kıyaslamaktansa geçim derdi olan ve olmayan şeklinde insanları ayırırsak. Kripto paralara yapılan küçük bir yatırımın bile artış oranları göz önünde bulundurulduğunda ne kadar fark yarattığını zaten görebiliyorsunuz.

Ben bu makalemde Diyanet İşlerinin kararı ile ilgili pek bir şey söylemek istemedim açıkçası sonuçta her koyun kendi bacağından asılır. Herkes kendi kararını vermelidir, ve verecektir de. Fakat kripto paralardan elde edilen gelir ile bence USD EUR GBP ten yada XAU dan elde edilen gelirlerinde pek bir farkı yok. Altın alıyorsunuz değerleniyor satıyorsunuz kazanç elde ediyorsunuz altının değerlenmesi spekülatif değilmi? 

Warren Buffet ve George Soros 2012 yılında altına yaptıkları yatırımlarda XAU : 1900$ seviyelerini gördü ve sonra bir dump yaptılar aynı şey olmadımı yani? Diğer yandan yıl başında USD/TRY : 3.90 TL seviylerinden düşüş yaşayarak 3.40 TL sevilerinde 6 ay kadar uyudu ve sonrasında 3.95 TL seviyelerine çıktı. Şimdi buradaki spekülasyonlar insanları 6 ay zarara uğrattı yada sabit beklemesini parasının değer kazanmasını engelledi. Peki buradaki zarar caizmi?

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ