Djed stablecoin aşırı teminatlandırılmıştır ve bu nedenle optimum rezerv oranı aralığı olan yüzde 400-800'ü koruyacaktır.

Djed Stablecoin ve Liqwid Finance Bu Hafta Piyasaya Sürülecek – ADA Toparlanmaya Hazır Mı?

Djed stablecoin aşırı teminatlandırılmıştır ve bu nedenle optimum rezerv oranı aralığı olan yüzde 400-800'ü koruyacaktır. İlk günden itibaren Djed 1.1.1, Djed'in yönetim tokeni SHEN sahipleri için delegasyon ödüllerini içerecek.

Cardano'nun merkezi olmayan stablecoin Djed'i bu hafta piyasaya sürülecek. Djed geliştiricisi COTI Network, lansmanın, Cardano blockchain ağında borçlanma ve borç verme için merkezi olmayan faiz oranı eğrileri sunan bir platform olan Liqwid Finance ile ortaklaşa gerçekleşeceğini belirtti.

Merkezi olmayan Djed stablecoin'in piyasaya sürülmesi, Cardano blok zincirinde hızla gelişen merkezi olmayan finans (DeFi) pazarına hitap edeceği için Cardano ekosistemi için çığır açıcı olabilir. Djed'in listelenmesi için COTI Ağı birkaç piyasa oyuncusuyla ortaklık kurdu.

Bugün erken saatlerde bir blog gönderisinde COTI, Djed'in ekonomisi ve delegasyonun ödülleriyle ilgili daha fazla ayrıntı paylaştı. COTI'nin rolü, Djed'i güçlendirmenin yanı sıra İş Geliştirme, djed.xyz platformu için kullanıcı arayüzünü yönetme ve akıllı sözleşme dağıtımı gibi diğer yönleri de içerecektir.

Djed'in yapısının temel bileşenlerinden biri rezerv oranıdır. Bu, toplam ADA madeni paralarının, Djed istikrarlı madeni paraların istikrarını teminat altına almak ve sürdürmek için rezervlerde tutulduğunu gösterir. COTI, Djed stablecoin'i aşırı teminatlandırılmış olarak adlandırır ve böylece rezerv oranının optimum aralığını yüzde 400-800 olarak koruyacaktır. Bu rezerv oranı, farklı piyasa döngülerinde ADA dijital paralarının fiyat oynaklığı göz önüne alındığında gelir.

Djed'in Ücret Yapısı, Delegasyon Ödülleri ve DEX'in Desteği

Djed protokolü, hem $SHEN hem de $DJED sahiplerinin çıkarlarını korumaya çalışır. SHEN, merkezi olmayan Djed stablecoin protokolünün yönetişim tokenidir. Diğer büyük stablecoin basım platformlarına benzer şekilde Djed'in platformu, mikro işlemler yerine yüksek miktarlarda int-burn işlemlerini kolaylaştıracak.

Minimum Djed basım miktarı 5.000 $DJED ve minimum Djed yazma miktarı 1000 $DJED olacaktır. Sonuç olarak, Djed nane yakma ücreti yüzde 1,5 olacak. Benzer şekilde minimum SHEN basım miktarı 5.000 $SHEN ve minimum SHEN yakma miktarı 2.500 $SHEN olacaktır. SHEN'in minimum fiyatı, her zaman ADA $ karşılığında kullanılabilir olmasını sağlamak için 1 ADA olarak ayarlanmıştır.

Blog yazısı ayrıca şunları ekler:

$DJED ve $SHEN için platformda toplanan tüm basım ve yazma ücretleri $SHEN sahiplerine tahsis edilecek ve $SHEN'in fiyatına yansıtılarak değerinin artması sağlanacaktır.

İlk günden itibaren Djed 1.1.1, $SHEN sahipleri için delegasyon ödüllerini içerecektir. $SHEN sahiplerinin delegasyon ödüllerini kazanması için COTI ağı, Djed akıllı sözleşmesinde ADA rezervlerini etkinleştirmek için çalışıyor.

Piyasaya sürüldüğünde, merkezi olmayan borsalar (DEX) MuesliSwap ve MinSwap, Djed stablecoin'i ve SHEN yönetişim tokenini destekleyecek. Miniswap şu anda 30 milyon dolarlık tokenle en büyük Cardano DEX'tir. Her iki DEX de Djed tokeni için yıllık getiri ödülleri sunmayı planlıyor. Aşırı teminatlandırılmış mekanizması nedeniyle Djed, Cardano'daki tüm Defi piyasasına fayda sağlayacak yatırımcılardan likidite ve ilgi çekecek. CoinDesk ile konuşan bir MuesliSwap geliştiricisi şunları söyledi:

Gelecek hafta Djed lansmanı ile UniSwap'e  sürüm 3 benzer konsantre likidite havuzları başlatacağız, bu nedenle sermayenin daha verimli kullanılabileceği için alım satım APR'sinin şimdiden %10'un üzerinde olmasını bekliyoruz. Hem ADA/$DJED hem de ADA/$SHEN çiftleri için en az %10 - %15'lik bir çiftçilik APR'si hedefliyoruz. Yani toplamda, likidite çekmek için ilk ayda APR'nin %20-25'in üzerine çıkmayı hedefliyoruz.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ