Blockchain analitik firması Elliptic'in yakın tarihli bir raporuna göre, piyasa değeri açısından dünyanın en büyük meme(şaka) parası olan Dogecoin (DOGE), yasadışı aktörler tarafından "en ciddi suç türlerinde" kullanılıyor.

Raporda, dogecoin meşru mallar için bir ödeme aracı olarak popülerlik kazanırken, kötü aktörlerin de dikkatini çektiğini belirtiyor.

Elliptic büyük ölçüde dolandırıcılık, dolandırıcılık ve Ponzi şemalarının yanı sıra terörizmin finansmanı ve çocuk cinsel istismarı materyallerinin (CSAM) satıcıları gibi daha ciddi suçları içeren “yasadışı faaliyetle bağlantılı milyonlarca dolar değerinde Dogecoin işlemi” tespit ettiğini iddia ediyor.

Doge'nin yasadışı kullanımının dökümü. Kaynak: eliptik.co

Firma, terörün finansmanı için dogecoin kullanımına dikkat çekti.

Raporda, "Bitcoin ve Tether ile karşılaştırıldığında küçük bir miktar olsa da, farklı terör grupları tarafından çok çeşitli kripto varlıkların farkındalığını ve artan oranda benimsendiğini gösteriyor" dedi.

Kaynak: eliptik.co

Rapor ayrıca, hem darknet hem de clearnet üzerinde faaliyet gösteren "az ve artan sayıda" CSAM tedarikçisinin dogecoin ile ödeme kabul ettiğini ortaya koydu.

Bununla birlikte, CSAM topluluğu içindeki DOGE kullanım seviyesi "şu anda çok düşük, bugüne kadar küresel olarak tanımlanan 3.000 ABD Dolarından daha az ödeme ile" dedi.

Dogecoin, darknet piyasalarındaki yasa dışı aktörler tarafından da kullanılıyor. Örneğin kendisini “çağrı ve e-posta sel hizmeti” olarak tanımlayan Just-Kill, kullanıcıların dogecoin kullanarak hem para yatırmalarına hem de bağış yapmalarına olanak tanıyor.

Elliptic'e göre popüler meme kripto parası aynı zamanda aşırı sağcı gruplara para toplamak için de kullanılıyor.

2013 yılında bir şaka olarak yaratılan Dogecoin, başarısının büyük bir kısmını Tesla ve SpaceX CEO'su Elon Musk'ın onayları ve desteği sayesinde dünyanın en büyük kripto varlıklarından biri haline geldi.

Perşembe sabahı itibarıyla DOGE, 8,5 milyar USD ile piyasa değerine göre 10. kripto paradır. Bir günde %3.2 ve bir haftada %0.5 artışla şu anda 0.064 USD'den işlem görüyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ