Bu yazımızda sizlere Dogecoin nedir sorusunun cevabını vermeye çalışacağız. Bildiğiniz üzere son günlerin sükse yapan koinlerinden biri DOGE.

Dogecoin Nedir? DOGE İyi Bir Yatırım mı?

Bu yazımızda sizlere Dogecoin nedir sorusunun cevabını vermeye çalışacağız. Bildiğiniz üzere son günlerin sükse yapan koinlerinden biri DOGE.

GameStop borsa çılgınlığına hakim olduğunuza göre, Dogecoin hakkında bilgi edinme zamanı. Perakende yatırımcı hivemind, neden bir maskot için bir Shiba köpeği ile belirsiz kripto para birimini pompalıyor? Neden, fiyat artışı için mi? Reddit ve Elon Musk'ın yardımıyla Dogecoin, son günlerde 10 kat arttı. Bir ticaret hareketi olarak, GameStop çılgınlığından çok daha az mantıklı - ama aynı zamanda önemli olan da bu. İşte neler olduğuna bir göz atın.

Dogecoin Nedir?

Dogecoin, Bitcoin'e benziyor. Merkezi olmayan bir ağ üzerinden eşler arası işlemlere olanak sağlayan bir kripto para birimidir.

Dogecoin bir şaka olarak başladı, ancak hızla ciddileşiyor.

Bir şaka ciddiye alınabilir mi? 2013 yılında Dogecoin, kendisini çok ciddiye alan bir sektörde alay etmenin bir yolu olarak yaratıldı. Şimdi dünyanın en büyük kripto para birimlerinden biri, ama buraya nasıl geldi? Aşağıya bir göz atıyoruz.

Dogecoin, adını bir internet memesinden alan bir kripto para birimidir. Sektörle dalga geçmenin bir yolu olarak başladı, ancak hızla canlı bir meraklılar topluluğu oluşturdu. Ocak 2018 kripto çılgınlığında zirvede 2 milyar dolarlık piyasa değerine ulaşarak 2013'ten bu yana uzun bir yol kat etti.

Bir Adobe çalışanı olan Jackson Palmer, 2013'te ortaya çıkan çok sayıda altcoin'e inanamadı. Şaka olarak, Dogecoin'e yatırım yaptığını söyleyen bir tweet attı.

Şakayla tweet atmasına rağmen, birkaç kişi onun bir şeyin peşinde olduğunu düşündü. Sektörün, sunulan daha tartışmalı koinlerine karşı koyabilecek hafif yürekli bir token'a gerçekten ihtiyacı olduğunu söylediler. Palmer, Dogecoin'i gerçeğe dönüştürmek için programcı Billy Markus ile birlikte çalıştı.

Aralık 2013 - Dogecoin, Jackson Palmer tarafından kuruldu

Haziran 2014 - Dogecoin Vakfı, para biriminin kodunu yönetmek için kuruldu

Nisan 2015 - Kurucu ortak Jackson Palmer, Dogecoin'den ayrıldı

Ocak 2018 - Kısaca 2 milyar dolarlık piyasa değerini aştı

Mayıs 2019 - Dogecoin popüler Coinbase Cüzdanına eklendi.

Mart 2020 - Elon Musk, Dogecoin'in en iyi kripto para birimi olduğunu söyledi.

Şubat 2021 – Dogecoin tüm zamanlar rekorunu kırdı

Kripto para birimleri, aşırı volatilite olmakla işaretlenmiş yeni yatırımlardır ve bu yüzden bu kadar çok spekülatör çekiyorlar. Ve Dogecoin'e yapılan son spekülatif yatırım, SatoshiStreetBets Reddit, TikTok ve perakende yatırımcı fenomeni ile eğlenen Elon Musk'un tweet'leri tarafından beslendi.

Bunun GameStop veya AMC Spekülasyonundan Farkı Nedir?

GameStop ve AMC gibi hisse senetlerini çevreleyen perakende yatırımcı çılgınlığı başlangıçta açığa satışla ilgiliydi. Wall Street traderları, salgından kurtulmak için mücadele eden şirketleri agresif bir şekilde sıkıştırdı ve GameStop durumunda, gerçekte var olandan daha fazla hisse ödünç almaya başladı. Bu, onları Reddit'te organize edilen bireysel yatırımcıların short baskısına karşı savunmasız bıraktı, hisse senedi satın aldı ve fiyatı yükselterek hedge fonlarına milyarlarca mal oldu.

Wall Street'e yapıştırırken bir yandan da biraz para kazanmak için bir fırsattı. Büyük ölçüde şişirilmiş hisse senedi fiyatının ne zaman zirveye çıkıp düşeceğini bilmek zor olduğundan, riskli de olsa bir ticaret olarak mantıklı geliyor.

Çok Fazla Balon

Bireysel yatırımcıların yükselişinin hisse senedi piyasasını uzun vadede nasıl etkileyeceği veya bunun gibi bireysel hisse senedi balonlarının daha yaygın hale gelip gelmeyeceği net değil (SEC duruma dikkat ediyor, ancak ne yapacakları veya yapabilecekleri kesin değil.)

Dogecoin spekülasyonu, yatırımcıların bir varlığın fiyatını hedef değerinin ötesinde teklif etmek için piyasa temellerini görmezden geldiği bir piyasa olarak tanımlanan balon odaklı bir piyasanın tüm özelliklerine sahiptir. Bunu belirtmek çok açık görünüyor, çünkü pek çok trader temelleri önemsemiyor ve bunu gülmek için yapıyor. Öte yandan, partiye geç gelen ciddi yatırımcılar şakaya dahil olmayabilir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ