Memecoin'ler, yıllar içinde kripto para piyasasında kendilerine bir isim yaptılar.

Dogecoin, Shiba Inu, SafeMoon: Meme Tabanlı Coinler Nereye Gidecek?

Memecoin'ler, yıllar içinde kripto para piyasasında kendilerine bir isim yaptılar. Bu varlıklar, belirli bir süre içinde, genellikle önde gelen yatırımcılardan, belirli bir perakendeci grubundan veya ünlülerden oluşan bir grup tarafından popülerlik kazandıktan sonra, meteorik yükselişleriyle bilinir. Tipik olarak, tüm meme coinleri, yapıları çok az veya hiç temel desteğe sahip olmayan bir şaka olarak başlar.

Meme coinlerin temeli

Yaratılışı yalnızca yenilikçi özelliklerine bağlı olan Bitcoin ve Ethereum gibi varlıkların aksine, meme coinlerin yenilik söz konusu olduğunda fütüristik bir değeri yoktur.

Bitcoin'in piyasa değeri ve emrettiği saygı, yaratabileceği algılanan etkiden gelse de, meme coinleri, muadilleriyle aynı standartlarda tutulmadan, dijital para birimlerinin kıyasıya pazarında kolayca gelişiyor.

Sadece bu yıl piyasa, geçmişte büyük kazançlar kaydeden Dogecoin'in yükselişine tanık oldu. Piyasadan büyük eleştiriler almasına rağmen Dogecoin, “Doge katili” olduğunu iddia eden diğerleri arasında Shiba Inu ve Safemoon'un doğuşuna ilham verdi. Açıkça, meme coinler için bir pazar var gibi görünüyor, ancak piyasada hayatta kalmaları tartışmalı olmaya devam ediyor.

Uzun vadede meme coinler nereye gidiyor?

Memecoin'ler gelecekte herhangi bir yere gidiyor. Bu yıl bu varlık grupları hakkında bir şey ortaya çıkardıysa, o da sırf “ciddi varlıklar” olarak markalanmadıkları için herkesin bu varlıklarla ilgilenebileceği gerçeğidir. Elon Musk ve Popular Tech YouTuber Marques Brownlee, Dogecoin'e olan ilgilerini varlıkların yapı eksikliğine kadar takip etmişti.

Dogecoin yaratıcılarının varlığı “büyük bir anlaşma” olarak konumlandırma konusundaki ilgisizliği, bir şekilde Dogecoin'i Musk'ın dediği gibi insanlar için kripto para haline getirdi.

Piyasadaki traderların etkisi ve 2021'de daha büyük şirketlerin yaygın bir şekilde benimsenmesini ortadan kaldırma eğilimi ile birçok piyasa oyuncusu, bloktaki yeni çocuğu arıyor ve bu, bir sonraki büyük şey olabilir.

Marques Brownlee, Dogecoin gibi şeylerin neden alakalı hale geldiğini açıklamaya çalışmakla iyi bir iş çıkarıyor:

DogeCoin bir şaka olarak başladığı ve şimdi insanlar onu ciddiye aldığı için yakalanmış gibi görünüyor. Şaka gibi ama gerçek gibi."

Meme coinlerin yükselişinin arkasındaki teori, piyasada büyük bir dalga yaratmayı amaçlayan diğer kripto para birimleri kadar ciddi bir şekilde pazarlanmadıkları için daha az korkutucu ve daha erişilebilir oldukları gerçeğine yatırıldı.

Piyasanın gelecekte daha fazla meme coinleri kabul etmesi mümkün olsa da, rekabet artacak ve hangi varlık devam edemezse - talebin sürdürülmesi söz konusu olduğunda - yatırımcılar ticaret hacmi bağlı olduğu için büyük ölçüde kaybetme riskiyle karşı karşıya kalabilirler.  

Öte yandan, Elon Musk gibi büyük oyuncular Dogecoin'i ileriye taşımak istiyorken, meme coin rastgele bir varlık olarak başlama itibarı oluşturabilir ve fazla mesai kaydedilen dahili ve harici ilgiye bağlı olarak uzun vadede alaka düzeyini bulabilir. Meme coinler için riskler olduğu kadar potansiyel de vardır. Meme coinler belirsizlikle gelişir ve aynı nedenle raydan çıkar.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ