Doğru borsa seçimi nasıl yapılır?

Şu anda bitcoin fiyatı 17.000 - 18.000$ arasında tarihi bir yükseliş göstermekte. Twitter'da, Facebook'ta, haberlerde bu yükseliş oranı, bir gecede bıraktığı inanılmaz kar oranları ile adından sıkça söz ettirmeye başladı. Neredeyse bilen bilmeyen herkes bir miktar da olsa edinip kenara bir miktar Bitcoin ayırmaya gayret gösteriyor. Hal böyle olunca pazar, her geçen gün biraz daha büyüyor ve yeni tecrübesiz oyuncular da sisteme dahil olmuş oluyor. Peki sisteme dahil olan yeni oyuncular bu yatırım sürecinde bir anda sıfıra vurmamak için neleri bilmeli, nelere dikkat etmeli gelin birlikte inceleyelim.

İlk olarak %30'dan daha az borsa kullanıcılarına özel anahtarını yönetme yetkisini tanımaktadır. Borsaların çoğu varlıkları saklamanın tüm sorumluluğunu alıyor. Bu nedenle de borsa seçimimizi yaparken yönetiminin nakit akışını bilgisayar korsanlarına veya teknik hatalara karşı koruyacak kadar güçlü bir altyapıya ve donanıma sahip olduğunu tespit edebilmemiz gerekiyor.

Birinci Kriterimiz: Soğuk Depo
Borsaların çoğu ana varlıklarını olası tehlikelere karşı çevrimdışı alanlarda tutarlar, yani herhangi bir şekilde internet erişimine açık olmayan kaynaklarda bu veriler tutulur. İşte buraya Soğuk Depo diyoruz. Tüm büyük borsalarda %80'e kadar varlıklar soğuk depolarda saklanır. Seçeceğiniz borsanın varlıklarının yüklü miktarını soğuk depoda tutuyor olması gerçekleşecek olası saldırıları rahatlıkla atlatabileceği anlamına gelir ve kullanıcısına bir güven teşkil eder. Soğuk depoyu çok az bir kısım için kullanan borsalar ise kendi güvenlik sistemleri ne kadar kuvvetli ise korumayı o kadar sağlayacaktır, aksi halde cüzdanların boşaltılması, paraların birden kaybolması, anlam verilemeyen transferler söz konusu olabilecektir.

İkinci Kriterimiz: İtibar
Borsalar açısından itibar son derece önemlidir. Daha önce borsada işlem yapmış yatırımcının memnuniyetini sağlayabilmek, uzun süre böyle komplike bir sistemi hayatta tutabilmek elbette yeni oyuncalara da bir güven teşkil edecektir. Ancak belirtmekte fayda var ki işlem hacmi en büyük olan borsa en iyi borsa demek değildir. Nitekim üç yıl önce MtGox Dünya'nın en büyük borsası olarak biliniyordu. Binlerce insan işlemlerini bu borsada gerçekleştiriyor, Youtube'a girdiğinizde tanıtım videoları hep bu borsa baz alınarak çekiliyordu. Haliyle ilk başlayanından en profesyoneline kadar, çoğu kişi de bu borsayı tercih etmişti. Peki sonrasında ne oldu? MtGox 450 milyon dolar kaybetti, iflas etti ve piyasadan ayrıldı. Yani sistemin oyuncuları o kadar güçlü ki aslında en büyük borsa bile kısa bir süre içerisinde silinebiliyor.

Üçüncü Kriterimiz: İşlem Hacmi
İşlem hacmi aslında birçok sorunun cevabı olarak sıkça karşımıza çıkmakta. İlk olarak bilindiği üzere borsadan borsaya Bitcoin'in fiyatı farklılık arz eder. Bunun sebebi ise arz-talep ilişkisidir. Borsalarda fiyatı arz ve talep belirler. Bir borsada az bulunan ancak çok talep edilen şey değerli tam tersi olarak da çok bulunan ve az talep edilen şey de değersiz olur. Bunu da en nihayetinde belirleyecek olan işlem hacmidir. Şöyle düşünelim bir X borsası olsun günlük işlem hacmi 10 BTC, bir de Y borsası olsun günlük işlem hacmi 500 BTC. X borsasında yüklü miktarda alım yapabilen bir yatırımcı çok büyük değişiklikler yapabilirken aynı durum Y borsasında söz konusu olamayacaktır. Çünkü kişinin bu borsada alacağı BTC veya satacağı BTC totale bakıldığında devede kulak kalacağından miktarı ne kadar fazla olsa da değerinin belirlenmesi üzerine büyük bir etkisi olmayacaktır. Sonuç olarak işlem hacmi yüksek olan borsaları takip ettiğinizde az çok fiyatın aynı kurda seyrettiğini göreceksiniz. Düşük olanlarda ise çok farklı dalgalanmalar söz konusu olabilecektir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ