Doğru ICO Seçimi İçin İpuçları

Initial Coin Offerings yani türkçe olarak halka arz olarak tabir edeceğimiz ICO süreçleri çıkan haberlerin de etkisi ile çok sancılı bir şekilde geçebiliyor.Devletler tarafından çıkan yasaklar ve token sale aşamasından sonra kepenk kapatıp kaçan geliştiriciler ile çıkan bir çok spekülasyon ile mücadele eden , aynı zamanda eş güdümlü olarak medya ve tanıtım alanında eğer kendilerini göstermeye çalışan ICO'ları nasıl ayırt edeceğiz? Doğru yatırımı yapmak için seçimi nasıl yapacağız?


Proje fonlaması yaparken dikkat etmemiz gereken aşama ve kuralları bu yazımda siz değerli okuyucu için derleyeceğim.Artık Blockhain teknolojisi adından çokça söz ettirmesiyle bazı kötü niyetli insanlarında ilgi odağı haline geldi.ICO sonrası herşeyini toplayıp kaçan, uydurma whitepaperlarla ortaya çıkan fonlama süreçleri artık devletlerinde bu işi doğru bulmaması ile tehtit altında.

Öncelikle şunun farkında olmanız gerekiyor ''Risk her zaman vardır''. Bu yüzden seçtiğiniz projelere yatırım yapmadan önce aşağıda sıralayacağım adımlara dikkat etmelisiniz.

White paper'ı okuyun!

White Paper'ı genel olarak geliştiricini projesi hakkında tüm bilgileri yatırımcıya sunduğu küçük bir kullanım kılavuzu olarak görebiliriz.Şirketin amaçlarını vizyon ve misyonunu , projenin nasıl çalıştığını ve geliştiricileri ile bilgileri bulabilirsiniz.White paper ne kadar iyi yazılmışsa projeye olan güveni o kadar arttırma etkisi olacaktır.Burada dikkat etmeniz gereken şey ise çalıntı white paperları iyi ayırt etmek olacaktır.Yatırımcı whitepaper'ı okuduktan sonra ayrıntıları ve istatistikleri daha sonra sürprizlerle karşılaşmamak için kontrol etmelidir

Geliştiriciler Hakkında Bilgi Edinin!

Sanırım kimse tanımadığı bilmediği bir kimseye parasını emanet etmek istemez öyle değil mi? Diğer bir önemli aşama ise proje sahiplerinin kim olduğunu daha önce hangi projelerde yer aldığını daha önce herhangi bir tecrübelerinin olup olmadığına bakın.

Eğer ICO'nun arkasında bir şirket bir kurum varsa aynı şekilde şirketin sunduğu ürün ve hizmetlerdeki başarı durumuna göz atın.

Eğer geliştirici ekip kendileri hakkında çok bilgi sunmaz yada yanlış bir bilgi sunarsa süphelenmeye başlayabilirsiniz.Çünkü işlerin kötü gitmesi durumunda sorumlu tutulacak kimseyi bulamayabilirsiniz.

Uzun Vadeli HODL!

Tüm bu süreç sonrası token almaya karar verdiyseniz uzun vadeli elinizde tutmayı göz önünde bulundurmanız gerekiyor.Tokenin borsalarda yer alması zaman alabilir.Bu yüzden ihtiyacınız olan para ile yatırım yapmamanız tavsiye edilir.

Profesyonel Düşünceleri Okuyun!

Facebook, Instagram, Reddit ve benzeri gibi sosyal medya platformlarda alanında yetkin kişilerin yorumlarını kesinlikle gözardı etmemlisiniz.Kesinlikle sizin gözünüzden kaçırdığınız olumlu yada olumsuz bir ayrıntı olacaktır.

Fonların Şeffaf Olduğundan Emin Olun!

ICO süreci sonrası kimin projeden ne kadar pay alacağı daha sonralarda sürprizler ile karşılaşmamak için çok önemlidir.Bu da, piyasaya sunulacak toplam token sayısını, satış öncesi satışta kaç tane satılacağını ve paranın ne kadarının ekip ve projenin geliştirilmesini sağlayacağı anlamına geliyor.

Projenin Gelecek Planlarına Göz Atın!

Gelecek için iyi planları olan bir proje şüphesiz yatırım için iyi bir seçenektir.Projenin ne zaman başladığını ve hangi aşamalardan ve gelişme süreçlerinden  geçtiğini bilmek istersiniz.Ayrıca şirketin planlarını ICO sonrası ne olduğunu öğrenebilirsiniz.Daha fazla yatırım ve ar-ge peşinde olan bir şirketin uzun vadede başarı şansı daha yüksek olacaktır, ve onların tokenlerinin değeri oldukça artabilir.

Sonuç

Yatırım için ICO ararken bu ipuçlarını unutmayın, ve herhangi bir  dolandırıcılık tehdidine karşı  dikkat edin. Günümüzde artan ICO sayısı ile gerçekten doğru projeyi bulmak oldukça zor olabilir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ