Doğu Karayipler Merkez Bankası (ECCB), dijital ödeme sistemini 7 Aralık'ta Dominika Topluluğu ve İngiliz denizaşırı bölgesi Montserrat'ta kullanıma sundu ve uygulamayı planlayan sekiz ülke arasında yalnızca Anguilla kaldı.

Doğu Karayipler Merkez Bankası (ECCB), dijital ödeme sistemini 7 Aralık'ta Dominika Topluluğu ve İngiliz denizaşırı bölgesi Montserrat'ta kullanıma sundu ve uygulamayı planlayan sekiz ülke arasında yalnızca Anguilla kaldı. Merkez bankası, DCash to Antigua ve Barbuda, Grenada, Saint Christopher (St Kitts) ve Nevis ve Saint Lucia ile işbirliği içinde Mart 2021'de “EC doları” Merkez Bankası Dijital Para Birimi'ni (CBDC) başlattı.

DCash, Özellikle Dijital EC Para Birimiyle Kullanılmak Üzere Tasarlanmış Bir Ödeme Sistemidir

DCash, özellikle dijital EC para birimiyle kullanılmak üzere tasarlanmış bir ödeme sistemidir. Cüzdan uygulaması, sahiplerinin Doğu Karayip Para Birimi (ECCU) içinde CBDC'den satın alma ve kişiden kişiye transfer yapmalarına olanak tanır. Bu dijital ödeme sisteminin kullanımı, ECCB Başkanı Timothy N.J. Antoine tarafından yönetilen bir girişimin parçasıdır. 7 Aralık'ta, geleneksel ödeme sistemlerinin çok yavaş olduğunu ve dijital AB dolarının "yasadışı aktörler dışında herkes için çalışması gerektiğini" söyledi.

Şu Anda Dünya Genelinde CBDC Kullanan Dokuz Ülke Var

DCash cüzdanı ve CBDC ödeme sistemi, 2021'deki resmi lansmanından önce en az iki yıl boyunca geliştiriliyordu. DXCDCaribe başlıklı pilot, Mart 2019'da kullanıma sunuldu ve DCash sisteminin ön modeliydi. XCD, ECCB tarafından verilen itibari para birimi olan EC Doları için uluslararası borsa kodudur. atlanticcouncil.org'a göre şu anda dünya çapında bir CBDC kullanan dokuz ülke var. Yedi ülke, Bahamalar ve Nijerya ile birlikte ECCU'dan. Pilot veya geliştirme aşamasında olan birçok ülke var ve ABD dahil 40'ı teknoloji üzerine araştırma yapıyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ