ABD Adalet Bakanlığı (DOJ), devlet destekli bir Kuzey Koreli gruptan 500 bin dolarlık fidye ödemeleri ve kripto para birimi ele geçirdi.

DOJ, Devlet Destekli Kuzey Koreli Hackerlardan Fidye Ödemeleri ve Kripto Para Birimi Olarak 500.000 ABD Doları Ele Geçirdi

DOJ, Kuzey Kore Devlet Destekli Gruptan Kripto Ele Geçirdi

ABD Adalet Bakanlığı (DOJ) Salı günü yaptığı açıklamada, Kuzey Koreli fidye yazılımı aktörlerinden ve onların komplocularından yaklaşık 500 bin dolar ele geçirdiğini duyurdu. 

DOJ şunları söyledi:

Mayıs 2022'de FBI, yaklaşık yarım milyon dolar değerindeki fonlar için mühürlü bir el koyma emri çıkardı. Ele geçirilen fonlar arasında Kansas ve Colorado'daki sağlık hizmeti sağlayıcıları tarafından ödenen fidyeler de yer alıyor.

Başsavcı Yardımcısı Lisa O. Monaco Salı günü Uluslararası Siber Güvenlik 2022 Konferansı'nda yineledi, "Yaklaşık yarım milyon dolarlık fidye ödemelerine ve bu ödemeleri aklamak için kullanılan kripto para birimine el koyduk." “Bir kurbanın hızlı raporlaması ve işbirliği sayesinde, FBI ve Adalet Bakanlığı savcıları, Kuzey Kore devlet destekli bir grubun 'Maui' olarak bilinen fidye yazılımı dağıtan faaliyetlerini kesintiye uğrattı” dedi.

Geçen yıl, Kuzey Koreli grup bir Kansas tıp merkezinin "kritik verileri depolamak ve önemli ekipmanları çalıştırmak için kullanılan sunucularını" şifreledi. Saldırganlar, hastanenin ödediği fidyeyi talep etti.

FBI ve Adalet Bakanlığı savcıları, fidye ödemesini blok zinciri aracılığıyla takip etti. Başsavcı yardımcısı, "FBI, Çin merkezli kara para aklayıcıları belirledi - Kuzey Korelilere fiat ödemelerini fiat para birimine 'para çekmelerinde' düzenli olarak yardım eden tip," dedi. “Ek blok zinciri analizi, aynı hesapların başka fidye ödemeleri içerdiğini ortaya çıkardı. FBI bunların izini Colorado'daki başka bir sağlık kuruluşuna ve denizaşırı potansiyel kurbanlara kadar takip etti."

Monako ekledi:

Bugün, bu fidye ödemelerine el konulduğunu kamuoyuna duyurduk ve çalınan fonları kurbanlara iade ediyoruz.

Geçen yıl Ekim ayında Monaco, Ulusal Kripto Para Birimi Uygulama Ekibinin (NCET) kurulduğunu duyurdu. DOJ, girişimin amacının “özellikle sanal para borsaları, karıştırma ve devirme hizmetleri ve kara para aklama altyapı aktörleri tarafından işlenen suçlar olmak üzere kripto para biriminin cezai kötüye kullanımına ilişkin karmaşık soruşturma ve kovuşturmalarla mücadele etmek” olduğunu açıkladı. “Ekip ayrıca, fidye yazılımı gruplarına kripto para ödemeleri de dahil olmak üzere dolandırıcılık ve gasp nedeniyle kaybedilen varlıkların izlenmesine ve kurtarılmasına yardımcı olacak.”

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ