Dolandırıcılar, COVID-19 salgınıyla mücadeleye yardımcı olması amaçlanan bitcoin bağışlarını çalmak için Dünya Sağlık Örgütü'nü (WHO) taklit etmeye başladığı bildirildi.

Dolandırıcılar Bitcoin Çalmak İçin Bu Yönteme Başvurdular

Dolandırıcılar, COVID-19 salgınıyla mücadeleye yardımcı olması amaçlanan bitcoin bağışlarını çalmak için Dünya Sağlık Örgütü'nü (WHO) taklit etmeye başladığı bildirildi.

Siber güvenlik firması Sophos'a göre, dolandırıcılar insanları BTC bağışlarını kendi adreslerine göndermeye yönlendirirken, onları Dünya Sağlık Örgütü'nün COVID-19 Dayanışma Müdahale Fonu'na gönderdiklerini düşünüyorlar.

Dayanışma Müdahale Fonu, WHO'nun yeni koronavirüs salgını salgını ilan etmesinin ardından, platformlar aracılığıyla toplanan fonlar için uygun bir plan hazırlarken Facebook ve Google gibi teknoloji devlerinin desteğiyle bir pandemi ilan etmesinin ardından başlatıldı.

Dolandırıcıların taklitlerinden gelen sahte bir e-postanın ekran görüntüleri, Dünya Sağlık Örgütü'nün, DSÖ'nün kendisinden gelen yazışmanın kendisinden gelmesi ve doğrudan BTC bağışları istemesi anlamına gelen sahte bir e-posta adresi kullandıklarını göstermekte.

Ekran görüntülerinde tanımlanan Bitcoin adresleri, yazım sırasında boş. Dolandırıcıların e-postalarında başka adresler kullanıp kullanmadığı belli değil. Dolandırıcılar koronavirüs salgınından faydalanmaya çalışıyorlar, o kadar ki fidye yazılımlarını dağıtmak ve kurbanların mobil cihazlarının kilidini açmak için BTC'yi istemek için sahte izleme uygulamaları kullandılar.

Dünyanın dört bir yanındaki hükümetler insanları dolandırıcıların girişimleri hakkında uyarmaya başladı bile. Örneğin, İngiltere'nin Finansal Davranış Otoritesi (FCA), dolandırıcıların insanları yanıltmaya çalıştığı potansiyel yollar hakkında resmi bir uyarı yayınladı. Uyarı şu şekildedir:

Koronavirüs ile ilgili dolandırıcılığa dikkat edin (Covid-19). Bu dolandırıcılıklar birçok şekilde olabilir ve sigorta poliçeleri, emeklilik transferleri veya kripto para yatırımları da dahil olmak üzere yüksek getirili yatırım fırsatları hakkında olabilir.

 Bildirildiği gibi, tıbbi malzeme satan dolandırıcıların COVID-19 salgını için endişelenen insanlardan toplam 2 milyon dolar değerinde kripto para kazanmıştı. Bununla birlikte, fidye yazılım grupları pandemi sırasında sağlık hizmeti sağlayıcılarına yönelik saldırıları askıya alacaklarını iddia etmişlerdir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ