Telegram'da ve YouTube'da yeni bir dolandırıcılık tespit edildi. Buradaki dolandırıcılar ETH sahiplerinden Ethereum'larını 10 kat değerinde bir ödül için göndermelerini rica ediyorlar.

Kripto para birimleri tarihi maalesef dolandırıcılık faaliyetlerine de sahne oluyor. Dolandırıcıların farklı yöntemlerle saldırılar gerçekleştirdiği bilinmektedir. Bazıları Monero'daki gibi phishing komut satırı arayüzleri yüklerken, diğerleri daha iyi bir şey bulamıyor ve sizden kripto para biriminizi onlara göndermenizi istiyor.

Sahtekarlar Ethereum'un İstanbul Güncellemesini Kullanıyor

Ethereum'un İstanbul Hard Fark’u geçtiğimiz günlerde başarılı bir şekilde ilan edildikten sonra, Telegram'ın Messenger uygulamasında kripto ile ilgilenen birçok kullanıcının garip bir sohbete eklendiği kısa bir an oldu. Sohbette Ethereum Vakfı'nın resmi logosu ve adı ile Vitalik Buterin'in adı ve soyadı kullanıldı.

Vitalik ve ekibi adına yazılan sabitlenmiş mesaj, Ethereum ağında İstanbul Hard Fork’unun başarısına adanmış olan 20.000 ETH (yayın sırasında neredeyse 3 milyon dolar) değerinde bir airdrop ilan etti. Bundan kısa bir süre sonra, airdropun sebebi "ETH'nin küresel gücünü kutluyor" olarak değiştirildi.

Tıpkı en son Litecoin’de yapılan YouTube temelli dolandırıcılık gibi, dolandırıcılar da Ethereum adreslerine 1 ila 100 Ethereum arasında transfer yapan herkese 10 ila 1000 ETH teklif etti. Dolandırıcılar, Amerika gibi zor yönetmeliklere sahip ülkelerden olanlar da dahil olmak üzere herkesi bu airdropa katılmaya davet ett.

İnsanlar Bu Tür Dolandırıcılık Faaliyetlerine İnanıyor mu?

Dolandırıcılar bu tür suçlar için kilitli ve yüklü geliyor gibi görünüyor. Söz konusu Telegram kanalını ve yepyeni bir web sitesini yarattılar. Whois Servisi'ne göre, bu daha dün gerçekleşti! Ayrıca, Etherscan benzeri kaşifin sahte API entegrasyonu bu web sitesinde yayınlandı. Bununla birlikte, insanlar her dakika 100'den fazla Ethereum’u airdrop sözleşmesine aktardılar.

Ethereum İşlemlerinde Sahte İstatistik

Ancak, gerçek Etherscan.io ile ilgili orijinal istatistikler, yalnızca birkaç işlemin gönderildiği gibi farklı bir hikaye ortaya koyuyor. Resmi YouTube kanalı, Ethereum ağının başlamasından aylar önce, beş yıl önce oluşturulmuş olmasına rağmen çok popüler değil.

Günümüzde bu dolandırıcılık faaliyetlerinden birine yakalanmamak için bazı temel kuralları hatırlatmak istiyorum:

HTTPS şifrelemeli bir projenin resmi web sitesindeki (ve yalnızca reklamlardaki) duyuruları her zaman kontrol edin.

Kripto para biriminizi asla değerini iki katına çıkarmak ya da üç katına çıkarmak gibi davranan bir kişiye asla 10x veya 50x kârda bırakmayın.

Unutmayın - Bitcoin, Ethereum ve Litecoin gibi tanınmış ekipler hiçbir zaman airdrop veya hediye vermez. Her ikisi de yeni başlatılan varlıklar için promosyonel eylemlerdir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ