Rusya’ya yönelik olarak yaptırımlar yeni bir problemi karşımıza çıkarmış gibi duruyor.

Rusya’ya yönelik olarak yaptırımlar yeni bir problemi karşımıza çıkarmış gibi duruyor. Doların silah olarak kullanılması. Burada Bitcoin’in ise bir çözüm olma rolü konuşuluyor.

İngiliz ekonomi gazetesi Financial Times geçtiğimi< günlerde Amerika ile müttefiklerinin Rusya Merkez Bankası’na yönelik yaptırımlarıyla ilgili olarak bu durumun finansın silah haline getirilmesi anlamına geldiğini ve yeni bir tip savaş olduğunu vurguladı.

Amerika’nın küresel bir polis haline geldiğinin vurgulandığı yazıda böyle bir gerçeğin beraberinde birçok riski de doğurduğu belirtildi. Dolar silah gibi kullanılırsa merkez bankalarına yönelik yaptırımlar dolara karşı bir tepki yaratabilir.

Amerika’nın para birimi doların küresel gücünü kullanarak ülkeler üzerinde hakimiyet kurması gerçekten de dünyaya zarar veriyor. Bu durum finansal özgürlüklere de açık bir darbe anlamına geliyor.

Bu durumun açık bir örneği Rusya ve Ukrayna arasındaki savaşta net bir şekilde görülmüş vaziyette. Açıkçası doları silah gibi kullanmakta amaç Ukrayna’ya yardım etmek değil, Rusya’yı dize getirmek.

Doların silah gibi kullanılması kripto paraları özellikle de Bitcoin’i yeniden gündeme taşıyor. Arkasında bir merkez bankası veya devletin olmadığı Bitcoin bir silah olarak değil finansal özgürlük aracı gibi duruyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ