Dünyada dolara karşı hamleler peşi sıra gelmeye devam ediyor. Son gelişme ise Çin’den. Çin'in sınır ötesi işlemlerine artık kendi para birimi olan yuan hakim duruma geçti.

Dolardaki Uzaklaşma Hızlanırken Bu Gelişme Çok Konuşulacak

Çin yuanı, tarihte ilk kez Çin'in sınır ötesi işlemlerinde en çok kullanılan para birimi olarak ABD dolarını geride bıraktı.

Reuters'e göre, Çin'in yuan cinsinden sınır ötesi ödemeleri, bir önceki yılın Mart ayında 434.5 milyar dolar iken bu yılın Mart ayında 549.9 milyar dolara yükseldi.

Bu son gelişme ile yuanın sınır ötesi işlemlerdeki payı %48,4'e yükselirken, doların payı %46,7'ye geriledi.

Çin, kendisini dolardan uzaklaştırma çabasıyla uluslararası işlemler için kendi para birimini zorluyor. Ayrıca, ticaret için yuanı benimseyen ülke sayısı da son aylarda artmış durumda.

Reuters, sınır ötesi işlem hacminin hem cari hem de sermaye hesaplarını kapsadığına dikkat çekti.

Dolardan Kurtulmak İçin Kuyruğa Giren Ülkeler

Bu yıl şimdiye kadar dört büyük bankanın iflas ettiği ABD bankacılık krizi, doların küresel rezerv para birimi konumuna ilişkin korkuları körüklüyor.

Bu hafta Arjantin ve Çin de benzer bir anlaşma yaptı. 26 Nisan'da Reuters, Arjantin'in Çin ithalatını dolar yerine yuan olarak ödemeye başlayacağını bildirdi. Hareket, ülkenin azalan dolar rezervlerini rahatlatmayı amaçlıyor.

Arjantin hükümetine göre, ülke bu ay yaklaşık 1 milyar dolarlık Çin ithalatını dolar yerine yuan olarak ödemeyi hedefliyor.

27 Nisan'da Tayland yerel medyası, Tayland Merkez Bankası'nın Çin merkez bankası ile görüşmelerde olduğunu bildirdi. İkili, "sürmekte olan ABD doları oynaklığının ortasında döviz riskini azaltmak" için yuan-baht anlaşmalarının kullanılmasını düşünüyor.

Mart ayı sonlarında Brezilya ve Çin ticaret için doları kullanmak yerine kendi para birimlerini kullanma konusunda anlaşmaya vardı.

Brezilya ve Arjantin'e ek olarak, Rusya, Hindistan, Kenya, Kazakistan, Pakistan, Suudi Arabistan, BAE ticaret için yerel para birimleri lehine doların etkisini azaltmaya ülkeler arasında yer alıyor.

Mart ayı sonlarında, bir Rus hükümet yetkilisi, bloğu dolardan uzaklaştırmak için bir BRICS dijital para biriminden bahsetti.

Zaman İçinde USD Azalışı

Dolarda uzaklaşma aslında yeni bir şey değil. Dolar, 1971'den beri satın alma gücü açısından azaldı. Bu, ABD Başkanı Nixon'un doların doğrudan altına dönüştürülebilirliğini durdurduğu zamandı.

Bununla birlikte, Visual Capitalist'e göre merkez bankaları döviz rezervlerinin yaklaşık %60'ını dolar cinsinden tutmaya devam ediyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ