The Wall Street Journal'da yayınlanan bir köşe yazısı, Stablecoinlerin gelişen ekonomik dinamiklerin ortasında ABD dolarının küresel konumunu nasıl sağlamlaştırabileceğini vurguluyor.

The Wall Street Journal'da yayınlanan bir köşe yazısı, Stablecoinlerin gelişen ekonomik dinamiklerin ortasında ABD dolarının küresel konumunu nasıl sağlamlaştırabileceğini vurguluyor. Yazarlar, düzenleyici netliği savunuyor ve Stablecoinlerin doların uluslararası sahnedeki üstünlüğünü korumadaki rolünü araştırıyor.

Stablecoinler ve Düzenleyici Çerçeve

The Wall Street Journal'da 9 Ağustos'ta yayınlanan ve ABD dolarıyla bağlantılı dönüştürücü bir değişimi vurgulayan yeni bir görüş yazısı, Stablecoinlerin oynayabileceği önemli rolün altını çiziyor. Brian Brooks ve Charles Calomiris tarafından kaleme alınan makale, Amerika Birleşik Devletleri'nde Stablecoinle için kapsamlı bir düzenleyici çerçevenin oluşturulmasını teşvik ediyor.

Uzmanlık ve Savunuculuk

Binance.US ve Coinbase'deki görevleri de dahil olmak üzere kapsamlı bir fintech deneyimine sahip olan Brian Brooks, Austin Üniversitesi'nde ekonomi, politika ve tarih dekanı ve Office of the Comptroller of the Currency'de eski baş ekonomist olan Charles Calomiris ile işbirliği yapıyor. İkisinin ortak uzmanlığı, görüşlerine ağırlık kazandırıyor.

Stablecoin Mevzuatı ve Küresel Dolar Hakimiyeti

Yazarlar, Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi Başkanı Patrick McHenry tarafından savunulan ve Temmuz ayında tanıtılan Ödeme Stablecoinleri için Netlik Yasası'na işaret ediyor. Yasa, güvenceler oluşturmayı ve Stablecoin büyümesini desteklemeyi amaçlasa da, iki partili fikir birliği zor olmaya devam ediyor.

Doların Küresel Rezerv Statüsünün Korunması

Brooks ve Calomiris, doların küresel rezerv para birimi olarak zayıflayan statüsüne ilişkin endişelerin ortasında, Stablecoinlerin ABD dolarının baskın bir ticaret para birimi olarak ortaya çıktığı İkinci Dünya Savaşı sonrası dönemi yansıtma potansiyeline sahip olduğunu ileri sürüyor.

Dolar Erozyonunu Azaltmak

Yabancı merkez bankalarının ABD doları rezervlerinde düşüş olduğunu gösteren Uluslararası Para Fonu verilerine atıfta bulunan yazarlar, doların konumunun güçlendirilmesi gerektiğinin altını çiziyor. Emtia ticareti yapan başlıca ülkelerin dolardan uzaklaşması, Brezilya ve Arjantin gibi ülkelerin Çin ile yerel para birimleri ve yuan kullanarak ticaret anlaşmaları yapmak için yaptıkları ikili anlaşmalarla örneklenen endişelere yol açıyor.

Stablecoinlerin Erişilebilirliği ve Etkisi

Yazarlara göre stablecoinler, hiperenflasyonist ekonomilerdeki bireylere ABD dolarına daha erişilebilir bir yol sunabilir. Yazarlara göre, stablecoinlerin gözetimi, dolarsızlaşmayı ve bunun potansiyel sonuçlarını önlemek için çok önemlidir.

Doların Rolünün Yeniden Teyit Edilmesi

Brooks ve Calomiris yazılarının sonunda, ABD'li politika yapıcıları doların küresel ekonomideki önemli rolünü güçlendirmenin öneminin farkına varmaya çağırıyor. Stablecoinlerin doların hakimiyetini güçlendirmek ve ekonomik zorlukları hafifletmek üzerindeki potansiyel etkisinin altı çizilerek ihtiyatlı düzenleyici tedbirlere duyulan ihtiyaç vurgulanıyor.

Stablecoinlerin Geleceği ve Dolar Hakimiyeti

Görüş yazısı, Stablecoinlerin küresel sahnede ABD doları için nasıl dengeleyici bir güç olarak hareket edebileceğine dair kapsamlı bir analiz sunmaktadır. Yazarların görüşleri, ekonomik karmaşıklıklara ve potansiyel sonuçlara ışık tutmakta ve bu dinamiklerin yönlendirilmesinde Stablecoin düzenlemesinin kritik rolünü vurgulamaktadır.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ