Eski Başkan Donald Trump, ABD ekonomisinin “durgunluktan çok daha büyük bir sorunla” karşı karşıya olduğu konusunda uyardı. “Bunalım yaşayacağız” diyerek, “Bu ülkeyi ayakta tutmalıyız yoksa ciddi bir sorunumuz olacak” dedi.

Donald Trump, ABD Ekonomisinin

Donald Trump, Ekonomik Durgunluk ve Bunalım Üzerine

Eski Başkan Donald Trump, Cuma günü Arizona'daki "Amerika'yı Kurtar" mitingi sırasında yaptığı konuşmada, Başkan Joe Biden'ın mali politikaları nedeniyle ABD'nin ekonomik bir bunalıma girebileceği konusunda uyardı. Onun sözleri Cumhuriyetçi Arizona vali adayı Kari Lake'i destekliyordu.

Trump, ABD ekonomisinin 1929'daki Büyük Buhran'a benzer bir depresyona girebileceği konusunda uyardı. Son veriler, ABD'deki enflasyonun Mayıs ayında bir önceki yıla göre %8,6, yani kırk yılın en yüksek oranı olduğunu gösterdi.

“Gerçek ücretler çöküyor ve biz bir yıkımın eşiğindeyiz ve bu yıkıcı. Bakın stagflasyon denir. İyi değil," diye vurguladı Trump. "Endişelendiğim şey, bazı geri dönüşlerden söz edip duruyorlar... şu anda gittiğimiz yer çok kötü bir yer olabilir."

Eski cumhurbaşkanı, “Bu ülkeyi harekete geçirmeliyiz, yoksa ciddi bir sorunumuz olacak” diyerek devam etti:

Durgunluk değil. Durgunluk güzel bir kelime. Durgunluktan çok daha büyük bir sorunumuz olacak. Depresyon geçireceğiz.

"Biliyorsun, 1929'da Depresyon denen bir şey vardı, biliyorsun değil mi? Siz dilersiniz, dilerler, ancak bir durgunluk yaşasalardı” dedi.

Bu arada Biden yönetimi, ABD ekonomik durumunun ciddiyetini küçümsüyor. Hazine Bakanı Janet Yellen Pazar günü CNBC'ye şunları söyledi: “Bu, resesyonda olan bir ekonomi değil. Ancak büyümenin yavaşladığı ve bunun gerekli ve uygun olduğu bir geçiş dönemindeyiz.” Dedi ki:

Durgunluk, ekonomideki geniş tabanlı zayıflıktır. Bunu şimdi görmüyoruz.

Son zamanlarda ABD'de bir depresyon hakkında uyarıda bulunan tek kişi Trump değil Zengin Baba Yoksul Baba yazar Robert Kiyosaki, hisse senedi, tahvil ve emlak piyasalarının çöktüğüne dikkat çekerek ülkedeki ekonomik bunalım hakkında da uyarıda bulundu . Geçen hafta, enflasyonun Büyük Buhrana yol açabileceğini tahmin etti.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ