Dubai Multi Emtialar Merkezi (DMCC), Regal RA DMCC'ye kripto lisansını verdi. Bu lisans kapsamında altın ticareti konusunda uzmanlaşmış şirket, Ortadoğu'da şifreleme ticaret lisansına sahip ilk şirket oldu. Kripto döviz ticareti dışında, DMCC lisansı şirketin bitcoin, ethereum gibi kripto para birimlerini ve diğer altcoinleri depolamasına da izin vermektedir. Bir DMCC sözcüsüne göre, kripto paralar Dubai'deki Almas Towers DMCC merkezinde bulunan yüksek güvenlikli bir kasada saklanacak.

Kripto için özel kasa ve sigorta

Şirket, depolanan dijital para birimi varlıkları için maksimum güvenlik sağlamak üzere tasarlanmıştır. Herhangi bir şebeke ile bağlantısı olmayan, tamamen şebekeden uzaktır. İçeriğinde,  doğal afetler, korsanlık ve hırsızlık da dahil olmak üzere ancak bunlarla sınırlı olmayan her türlü kayıp karşısında tamamen sigortalıdır. Bu tür kapsamlı güvenlik önlemleri, korsanların ve siber suçluların kripto para varlıklarını hedefleme sıklığı göz önünde bulundurularak gereklidir.

Çevrimiçi kambiyo ve cüzdanlardan milyonlarca dolarlık kriptokrasi de çalınan birçok yüksek profilli şifreli para sistemlerinde hackerlar aracılığı ile çalındığı bir gerçektir. Ocak 2018'de, hackerlar, değişim platformu Coincheck'ten yaklaşık 500 milyon dolar değerinde kripto para çaldılar. Skandal, Mt.'den bu yana en tanınmış şifreli hırsızlıklardan biriydi.

DMCC İcra Kurulu Başkanı Ahmed Bin Sulayem, hamleyi kuruluşun görev süresinin bir uygulaması olarak nitelendirerek açıkladı.  DMCC'nin, iş süreçlerini ve gelişmekte olan pazarları potansiyel müşterilere bağlamak için en ileri teknoloji kullanarak ön planda tuttuklarını da belirtti. Ayrıca, DMCC'nin sürdürülebilir uzun vadeli büyüme için bir platform oluşturan yaratıcı yenilikler ve çözümler geliştirmeye odaklandığının da müjdesini verdi.

BAE: Ortadoğu'da kriptonun öncüsü

Küresel alanda, şifreli eşya ticaretini kısıtlamaya yönelik birçok hükümet ve düzenleyici kurum tarafından bir çok hareket gerçekleşti. Birçoğu, kripto paraların her an patlayabilecek kadar bir baloncuk olduğuna dair korkularla insanlara uyarılarda bulundu.  Suudi Arabistan Merkez Bankası olan Suudi Arabistan Parasal Otoritesi (SAMA), yurttaşlarına kripto paralara yatırım yapmamalarını istedi.  Şubat ayının başlarında Katar Merkez Bankası (QCB), ülkedeki bankaların kripto para birimleri ile uğraşmasını yasaklamıştı.

Arap dünyasının çoğu şifreleme durumuna karşı bir duruş sergiliyor gibi görünse de, Birleşik Arap Emirlikleri'ndeki (BAE) durum biraz farklı görünüyor. Ülkenin Uluslararası Finans Merkezi olan Abu Dhabi Global Market (ADGM) düzenleyicileri, kripto para  değişim platformlarının faaliyetlerini denetleyecek düzenlemelerin yakın olduğunu söyledi. DMCC'nin Regal RA DMCC'ye bir kripto ticaret lisansı verme hareketi ile BAE'nin aktif ulusal ve uluslararası kripto para pazarını geliştirme lehinde olması muhtemeldir.

Şirket, Uluslararası lisansların peşinde

Regal RA DMCC, 2009 yılında kurulan Regal Assets’in bir yan kuruluşudur. Firmanın merkezi, Waco, Texas'tadır. Regal RA DMCC, alternatif varlık yönetimine odaklanır ve BAE, Kanada ve Amerika Birleşik Devletleri'nde ofisleri bulunmaktadır. Kripto döviz ticareti yapma lisansı, şirketin uluslararası kripto para değişimi platformu oluşturma hedefinin bir parçasını oluşturuyor.

Şirketin Dubai ofisinin başında bulunan Ksenia Kiseleva'ya göre, şirketlerinin, kripto para birimlerini ödeme işlemi için bir araç olarak değil, bir emtia olarak görülüyor. Ayrıca, şirketin hem BAE'de hem de dünyanın geri kalanında artan kripto para talebini yerine getirmek için diğer ülkelerdeki benzer ticaret lisanslarına da başvuracağını belirtti.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ