Dubai ilk Blockchain destekli yönetim olmak istiyor

Fütüristik yapıları ile geleceğin kenti olmak için çalışan Dubai, otonom taksiler, polis araçları ve robotlar planlarken bir yandan da yapay zeka ile ilgili bir bakanlık oluşturdu. Şimdi de 2020 yılına kadar, devlet daireleri ile ilgili işlemlerde blockchain teknolojisini adapte etmeye hazırlanıyor. Emir; her yıl vize işlemleri, fatura ödemeleri, lisans başvuruları gibi işlemlerde oluşan 100 milyonun üzerinde ki kağıt evrakların blockchain teknolojisi ile dijital hale getirilmesini istiyor.

Blockchain teknolojisini en iyi şekilde adapte edebilmek için çalışan Smart Dubai şirketine göre bu strateji, yılda 21.5 milyon iş saati veya 1.5 milyar dolar tasarruf sağlayacak.

Hiç bir şekile kurcalanamayan veya değiştirilemeyen kayıtlar tutabilen blockchain teknolojisi, emlak sektörünün de gözünden kaçmadı. Ekim ayında, gayrimenkul satışlarını ve kiralamalarını denetleyen ve onaylayan kuruluş Dubai Land Department (DND), kira veya satış sözleşmelerinde elektirik, su, telekominikasyon faturalarının ödenmesine kadar bir çok finansal işlemin elektronik olarak blockchain teknolojisi ile kayıt altına alınmasını sağlayan bir sistem başlattı.

Hazırladıkları yeni sistem ile ilgili, DND direktörü Sultan Butti bin Mejren; "Amacımız bütün emlak ve departman hizmetlerini tek bir platformda toplamak. Bu girişim henüz bebeklik döneminde, gelecekte bankacılık, ipotek ve kamu hizmetleri de dahil olmak üzere müşteri hizmetlerini iyileştirmek için blok zincirine katılan bir çok ortak göreceğiz" şeklinde açıklama yaptı.

Knight Frank'in 2017 servet raporunda yüksek gelirli bireylerin geldikleri 4. şehir olan Dubai için, emlak sektöründe blokchain teknolojisi adaptasyonu çok önemli bir gelişme. DLD'ye göre dolandırıcılık önleme ve şeffaflık özellikleri ile bu teknoloji, Dubai'de ki binlerce küresel yatırımcının güvenini kazanma potansiyeline sahip.

Expo 2020 öncesi mega projelerin artması, konutlara olan talebin yükselmesi ve blockchain teknolojisi sayesinde 2018 yılında emirliğin emlak sektöründe büyük bir yükseliş bekleniyor. Dubai'nin gelişen bölgelerinde yeni yapılan konutlarda Bitcoin ile satışlar başladı bile.

Emlak sektöründe blockchain teknolojisinin benimsenmesi sadece ilk adım. Ekim ayında Emirlik, insanların devlet hizmetleri ve devlet dışı hizmetleri ödemek için kullanabilecekleri emCASH olarak adlandırdıkları blockchain tabanlı kripto parasını yarattı. 

 "Kripto paraların kendilerine has avantajları var; daha hızlı işlem daha iyi teslim süresi, daha az karmaşıklık ve maliyet. Bunlar Dubai'de ki iş kolaylığı ve yaşam kalitesini arttıracaktır." Dubai Economy genel müdür yardımcısı Ali İbrahim

Bununla birlikte Dubai'nin blok zinciri stratejisi, bütün teknolojinin işlevlerini destekleme için gerekli olan teknik beceri ve altyapı eksikliği nedeni ile de zorluklar yaşamıyor değil. Dubai yönetimi, kuruluşların çeşitli projelerde blok zinciri teknolojisini kullanmasına yardımcı olmak için "Blockchain as a Service" isimli ortak bir platform kurdu.

Buna ek olarak, yerel bir girişimcilik olan ArabianChain; hükümetler arası evrakları blok zincire taşımak için hükümete yardımcı oluyor. En üst teknoloji ve işletmeleri Emirlikte ortakları ile buluşturma amaçlı bir program olan Dubai Future Accelerators; CrossVerify, Loyyal, Luther Systems, Otonomos ve RSK Labs gibi blok zinciri girişimlerinin ortaya çıkmasına olanak sağlıyor.

Bu yılın başlarında, İngiltere çıkışlı bir girişim olan ObjectTech ile Dubai yönetimi; Dubai Uluslararası Havaalanı'nda blok zinciri tabanlı güvenlik önlemleri oluşturmak, dijital pasaport geliştirmek ve manuel check-in leri ortadan kaldırmak için bir araya geldi. Ayrıca Dubai Gümrük ve Dubai Ticaret'te IBM ile bir araya gelerek, ortaklaşa ticaret finansmanı için blok zinciri teknolojisini test ediyor.

2016 yılında başlatılan, 32 hükümet birimi ve özel şirketlerinde içinde bulunduğu Global Blockchain Council'in de  (Küresel Blok Zinciri Komisyonu) üyelerinden Microsoft, SAP ve Cisco gibi dev teknoloji şirketleride Dubai'de blok zinciri teknolojisi üzerine çalışmalarını sürdürüyor.

Dubai Emtialar Merkezi başkan yardımcısı Ahmed Bin Sulayem,  Global Blockchain Council'in amacını"Blok zinciri teknolojilerin de başı çekmek, piyasa katılımcılarına nasıl yarar sağlayabileceği konusunda rehberlik sağlamak, fikir vermek ve en nihayetinde Dubai ekonomisine katkıda bulunmak." olarak açıkladı.

BAE Merkez Bankası bu ayın başlarında, Sudi Arabistan Parasal Otoritesi ile, iki ülke arasında ki sınır ötesi işlemlerde kabul edilen dijital bir para birimini çıkartmak için blok zinciri teknolojisini kullanmaya yönelik ortak bir proje üstlendiğini açıkladı. Hükümet, yeni girişimler ve küresel teknoloji devleri yoğun bir şekilde çalışırken, Dubai'nin iddalı blok zinciri planları hala adaptasyon aşamasında olsada beklenenden daha kısa zamanda meyve vermeye başlayabilir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ